Nad tragickým stavem dopravy v okresním městě si posteskl Břeclavan Daniel Beran. „Projet Břeclaví je stále větší katastrofa, už aby byl obchvat," vyslovil přání.

Břeclav ucpaná auty a kamiony trápí také Petru Říhovou. „Je jasné, že doprava ve městě představuje velký problém. Je žádoucí s tím něco udělat. Obchvat však není jen záležitostí radnice. Já jezdím hlavně na kole, takže se tomu poněkud vyhýbám," uvedla šestatřicetiletá Břeclavanka.

Místostarosta města Jaroslav Parolek, který v komunálních volbách už nekandiduje, viděl největší problém obchvatu ve výkupu pozemků. „Měly by začít na konci roku," dal ale naději.

Říhová by dále ve městě přivítala více zeleně na dětských hřištích, kde rodiče někdy marně hledají stín.

Více cyklostezek

Novému zastupitelstvu by poradila vyřešit dopravu i důchodkyně Radmila Doležalová. „Nemyslím jenom obchvat kolem města. Bylo by dobré postavit lávku nad splavem přes Dyji. Cyklisté musí po hlavní a takto by to bylo bokem a bezpečnější," myslí si pětašedesátiletá žena.

Břeclavská radnice sice nedávno vybudovala novou cyklostezku například v areálu bývalého cukrovaru, ani to však některým Břeclavanům nestačí. „Docela často jezdím na kole a uvítala bych, kdyby vzniklo více cyklostezek. Nebo případně aby byly lépe řešené," vyjádřila svůj názor prodavačka Lucie Hnízdilová.

A hned vysvětlila. „Na chodnících jsou sice pruhy pro cyklisty, ale dnes každý spěchá, takže se často stává, že se cyklistům motají chodci pod nohy a naopak," všimla si Hnízdilová.

S postojem, že cyklostezek není nikdy dost, souhlasil také Břeclavan Petr Landa. Jinak je ve městě poměrně spokojený. „Někdy zajdu na břeclavský hokej nebo na fotbal. Je dobře, že radnice podporuje sport. A kultura? Koncertů by mohlo být i víc, ale vždycky si něco najdu," usmál se muž.

Dořešit cukrovar

Růžena Krůzová kvituje snahu posledního vedení radnice oživit areál bývalého cukrovaru. Nejen vznik cyklostezky a chodníku, ale i dětských hřišť. „Zlepšilo se to tam, je potřeba cukrovar konečně dořešit," řekla starší žena Břeclavskému deníku.

Naznačila ještě další téma. „V Břeclavi je podle mého názoru málo volných parkovacích míst. Ta, která jsou placená, jsou navíc moc drahá," nechala se slyšet Krůzová.

Daniel Blažek pro změnu ocenil, že koupaliště po převzetí městem zůstalo otevřené déle než tomu bylo zvykem dříve. „Také jsem rád, že se opravily některé chodníky, které byly v hrozném stavu. Byly jich určitě kilometry," všiml si Blažek.

close Pro zvětšení klikněte. zoom_in

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Terminál stál téměř 60 milionů
Břeclav - Kilometry opravených chodníků či oživování areálu bývalého cukrovaru v Břeclavi spolkly miliony. Největší investicí města za uplynulé čtyři roky však byl nedávno otevřený dopravní terminál. Potvrdila to shrnující zpráva radnice k fungování a hospodaření města.
TERMINÁL. Výstavba autobusového nádraží u toho vlakového začala loni na jaře. Původně odhadované náklady se blížily ke sto milionům korun. Podle vedení radnice terminál nakonec stál necelých 60 milionů. Značnou část pokryla dotace. „Nyní máme nádraží hodné jednadvacátého století," nechal se slyšet končící břeclavský starosta Oldřich Ryšavý. Hnutí ANO v Břeclavi uváděnou výši nákladů zpochybnilo.
KOUPALIŠTĚ A BAZÉN. Po zhruba deseti letech město na přelomu roku převzalo do správy letní koupaliště a krytý bazén. Opravy u obou se protáhly. Kritika se snesla už na pozdní otevření koupaliště. Podobně dopadl „kryťák". „Je tam spousta věcí, se kterými se nepočítalo," zdůvodňovala to mluvčí radnice Eliška Windová. Projektová dokumentace vyčíslila jen náklady na opravy vzduchotechnického zařízení na osm a půl milionu korun. Celková cena je zatím neznámá.

Cukrovar, nebo zámek? Názory jsou různé

Břeclav - Tématy v okresním městě jsou i dva cenné areály s břeclavskými historickými dominantami. Konkrétně bývalý cukrovar a chátrající zámek. Všem lídrům kandidátek proto redakce Břeclavského deníku položila otázku:

Je pro vás větší prioritou dořešení areálu bývalého cukrovaru, nebo zámku?

„Prioritou je nyní vytvoření plánu rozvoje města s přesahem alespoň dvou volebních období. Ten ukáže, jak areály mohou městu prospět."
Jan Baránek, Str. soukromníků ČR

„Jako priorita se jeví dořešení oprav zámku s okolím. Obyvatelé získají prostor pro trávení volného času a důstojné prostředí pro akce, hody."
Leopold Levák, KSČM

„Zámek a cukrovar si zaslouží hlavně studii, která stanoví cíl, jak ta území využít. Nic takového nyní neexistuje. Je třeba se zeptat i obyvatel."
František Zugar, TOP 09 a nezávislí

„Obojí. Z cukrovaru udělá živoucí centrum města investor, s obnovou zámku pomohou dotace z našeho ministerstva pro místní rozvoj."
Milan Vojta, Ano 2011

„Cukrovaru. Skýtá možnosti dalšího rozvoje města. I v souvislosti se zaměstnaností. Zámek je cenná stavba, která ale bude polykat peníze."
Pavel Dominik, Pro Region

Chceme se soustředit hlavně na „podzámčí" s vybudováním amfiteátru. Areál cukrovaru by měl tvořit užší centrum města, které nám chybí.
Richard Bartoš, ODS

„Areál cukrovaru. Dovedu si představit, že lokalita bude nabídnutá k prodeji za výhodných podmínek pro město. To si určí, co tam chce."
Jaroslav Válka, ČSSD

„Obojí bude třeba řešit po částech. Tak, jak jsme to už začali. U obou lokalit asi těžko seženeme investora, který by zaplatil kompletní úpravy."
Richard Zemánek, KDU-ČSL

„Obojí. Cukrovar i zámek patří do města, nelze se starat o jedno na úkor druhého. Cukrovar ale nabízí víc možností využití za nižší cenu."
Dagmar Adámková, Perspektiva p. B.

„Určitě cukrovar. Areál je celý v rukou města, může s ním jednoduše nakládat. Zámek opravíme s Lichtenštejny, to je na delší dobu."
Jakub Matuška, Mladí a Neklidní

„Reálné je vyřešit areál cukrovaru. Zámek považuji za černou díru na peníze. Budova cukrovaru by se měla nabídnout tomu, kdo ji opravil."
Radek Horký, Str. svobodných obč.