S nástupem Jaroslava Války na pozici ředitele břeclavského domova důchodců stoupl počet členů sociální demokracie na vedoucích místech v organizacích, které spravuje tamní radnice. Právě ČSSD má na vedení města nejvýraznější po­díl.

„Mně v této věci stačí už to, že z výběrové komise odstoupila paní Adámková i pan Přibáň, kteří jsou přitom na radnici koaličními partnery. Rada města sice mluvila o transparentním výběrovém řízení, ale podle mě není transparentní nic a s řízením se dá bohužel manipulovat. Když vím, kolik hádek kvůli tomu bylo, tak už to raději ani nechci dál komentovat," povzdechl si Zbyněk Chlumecký z opozičního Pro Regionu.

O cíleném dosazování „blízkých" lidí v minulosti mluvil také jeho kolega Martin Radkovič. Na Válku měl však jiný názor. „Sám za sebe jsem rád, že to vyhrál právě on. Znám jeho kvality, je velmi schopný manažer a podnikatel, domov důchodců může posunout kupředu. Členství v ČSSD mu tedy v tomto případě spíš škodí. Někteří si totiž budou myslet, že je jen dosazený," zamýšlel se Radkovič.

Diletanta ne

Po ředitelce městského muzea Aleně Káňové a vedoucí odboru životního prostředí Haně Hřebačkové je Válka třetím sociálním demokratem, který se od roku 2010 dostal v Břeclavi na vedoucí pozici.

Členy ČSSD jsou také ředitel knihovny Marek Uhlíř a vedoucí ekonomického odboru Ladislav Vašíček. Oba však na svých postech působili už za vedení Pro Regionu v minulém volebním období. Uhlíř je navíc opozičním zastupitelem v Lanžhotě.

Starosta Oldřich Ryšavý jakékoliv protežování kvůli stranické příslušnosti odmítá. „Oddělme dvě věci. Pan Válka nastupuje jako ředitel domova seniorů, nikoliv jako sociální demokrat. Problém tam byl závažný a domov důchodců je pro město natolik významný, že by pro mě bylo naprosto nepřijatelné, aby tam nastoupil diletant se stranickou knížkou. Stejně jako v jiných zařízeních města," říkal starosta.

Promarněná dotace

Válka nastoupil do domova důchodců loni v září, chvíli poté, co tehdejší ředitelka Dana Botková propásla termín na podání žádosti o provozní dotaci. Domov přišel o jedenáct milionů korun. Botková se brání tím, že se k ní informace o zkráceném termínu nedostala.

Na její místo se poté přihlásilo sedm dalších lidí. Vyhrál Válka. „Proběhlo řádné výběrové řízení, které splnilo všechny zákonné záležitosti. Nevylučuji, že současný ředitel měl jistou poziční výhodu, ale stejnou poziční výhodu měla i jeho předchůdkyně. Oba znali organizaci zevnitř. To ostatní je spekulace. Nesuďte nás podle našich předchůdců. Mým základním zadáním bylo, aby nastoupil člověk, který přinese kvalitu. Jakou má stranickou knížku, není důležité," sdělil Ryšavý.

Místo zástupce ředitele až do nástupu Války neexistovalo. Jeho vznik starosta vysvětloval potřebou zajistit ekonomickou stabilitu instituce. O té je s Válkou do budoucna přesvědčený.