Po úterním jednání břeclavské rady je o něco jasněji. Město počítá pro následující rok s vyrovnaným rozpočtem s příjmy a výdaji ve výši asi 544 milionů korun. Oproti předpokladům se vedení města rozhodlo rozpočet snížit o šedesát milionů. Nejcitelněji se škrty dotknou odboru školství, kultury a sportu a také odboru vnitřních věcí.

„Školství, kultuře a sportu tvrdě snížíme rozpočet asi o jednadvacet procent. Jednat budeme s hokejovým klubem a městským sportovním klubem. Sahat bychom naopak v žádném případě nechtěli na peníze mládeži. Výdaje na kulturní akce pořádané městem klesnou asi o padesát procent,“ nechal se slyšet břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Konkrétní příklad, kde chce město ušetřit, prozradil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý. Omezí se podle jeho slov třeba výdaje na pořádání Moravského dne. „Podle mého názoru by měl Moravský den dostat jinou ideovou náplň,“ vysvětlil starosta.

Navázal na něj i Parolek, který zmínil hospodaření ve městě působících spolků a institucí, které radnice podporuje. „Spolky a instituce by měly městu také něco vracet, nejen brát,“ podotkl místostarosta. „Minulé vedení města využívalo jen málo možnosti čerpat z dotací z Jihomoravského kraje. My bychom jich naopak chtěli využít,“ přidal se místostarosta Miloš Petrů.

Změna v cukrovaru

Šetření se podle Parolkových slov značně dotkne také platu zaměstnanců. Mzdy se na celém úřadě sníží až o deset procent. „Změnit bychom také chtěli systém odměňování práce a udělování bonusů,“ dodal.

Rada města se mimo jiné zabývala také otázkou využití areálu bývalého cukrovaru. „Rozhodli jsme se odstoupit od budoucí kupní smlouvy se společností Fastav Development. A to z toho důvodu, že firma nepředložila potřebnou dokumentaci. Areál bychom chtěli využít jinak a oživit jej,“ sdělil další břeclavský místostarosta Luboš Krátký.

„Chtěli bychom tam vybudovat infrastrukturu, vytvořit městské centrum, které by nabízelo jak možnost bydlení, tak i zábavy. Mohly by tam být nějaké menší prodejní plochy, hotel či polyfunkční domy,“ přiblížil starosta Ryšavý s tím, že se vedení města bude snažit co nejrychleji najít peníze a nastartovat rozvoj této lokality.

„Máme k dispozici spoustu zpracovaných projektů. Musíme je dát všechny na stůl a porovnat. Řekl bych, že není kam spěchat. Jedná se o cennou lokalitu v centru města,“ připomněl Parolek.

Horkým tématem úterní rady byl také tolik diskutovaný záměr k vystavění hobby marketu v lokalitě poblíž břeclavského zámku. „Společnost Quinn Invest neakceptovala naše připomínky, které se týkaly například způsobu řešení likvidace dešťových vod nebo nedostatečného zpracování dopravní studie. Vzhledem k tomu se město rozhodlo se záměrem na výstavbu marketu nesouhlasit,“ uvedl Krátký s tím, že město dá firmě svoje připomínky na vědomí.

IVA VALENTOVÁ
ELIŠKA WINDOVÁ