Vyrovnaný rozpočet, ale jen málo peněz na nové investice. Břeclavská radnice se začíná dívat po nových zdrojích peněz, ze kterých by mohla spolufinancovat zajímavé projekty. Vedení města proto přemýšlí, že by prodalo další byty. A v případě nezájmu současných nájemníků i třetím osobám.

„Při prodeji bytů v první fázi za minulého vedení jsem požadoval, aby se zamezilo tomu, že by si byty mohly odkoupit třetí osoby. Chtěl jsem ale, aby město prodávalo celé vchody. Dostáváme se totiž do situace, kdy se majitelé některých prodaných bloků vzpamatovávají z úvěrů a přemýšlejí třeba o zateplení a chtějí využít fondy. Mnohde má město třeba jeden dva byty, takže bychom to museli spolufinancovat. Což nechceme, je to už cizí majetek,“ zdůvodnil myšlenku nového prodeje bytů břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Že by se nakonec nájemní městské byty dostaly do rukou třetím osobám, představitelé města připouštějí. „Hledáme i jiné možnosti, abychom nemuseli byty prodávat někomu jinému. Například přestěhování. Je jasné, že mnoho bytů má radnice už jen dočasně, nebudou součástí trvalého fondu, o který bychom se chtěli starat. Musíme tedy najít řešení, jak na nich teď neprodělávat,“ dodal druhý místostarosta Luboš Krátký s tím, že radnice chce dát rozhodně nájemníkům šanci, aby nezůstali v sociálním ohrožení.

Byty, které zůstanou natrvalo městu, by se časem mohly stát podle vedení radnice takzvanými startovacími. „Lidé by dostali smlouvu na čtyři pět let. Po té době už by se ale museli o sebe starat sami,“ nastínil možné plány do budoucna Parolek.

„Byl jsem vždycky zastáncem toho, aby město bytů prodalo co nejvíce. Že jsme schválili a dodržovali, že to nebude třetím osobám, bylo i proto, abychom nevyvolávali vášně, že bereme lidem střechu nad hlavou. Já bych proti tomu ale nebyl. Vždycky hlavně bude fungovat, že musí být jak prodávající, tak nakupující,“ souhlasil s nápadem současného vedení Břeclavi Pavel Dominik z Pro Regionu.

Problém s prodejem nemá ani předseda Společenství vlastníků Slovácká 11 až 13 Jaroslav Válka. „Všechno je otázka ceny. Jako společenství bychom určitě měli zájem byt odkoupit. Jestli bychom jej pak prodali nebo pronajímali, to je samozřejmě otázka. Rozhodně bychom byli rádi, kdyby tady byl jen jeden vlastník, tedy společenství,“ zamyslel se.

Když totiž v prodaných domech zůstane pár městských bytů, je to pro společenství náročné třeba co se týče administrativy.