Jednatřicetiletá Pavlína Žďárská z Břeclavi čekala tři roky, než jí vzali dceru do mateřské školy. Má strach, že i s druhou malou dcerou ji čeká zanedlouho tentýž problém.

„Bydlíme ve Staré Břeclavi, kde je jediná školka. I další rodiče si stěžují, že nemají své děti kam dát,“ stěžuje si Žďárská.

Problém s umístěním dětí do mateřinek v Břeclavi je nicméně relativní. „V Mateřské škole kapitána Nálepky v Charvátské Nové Vsi jsou ještě volná místa a je možné otevřít i další třídu,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a sportu břeclavské radnice Zdeňka Baková.

„Mnohdy je to podle mě i pohodlností rodičů. Nechtějí, nebo někteří nemohou své dítě vozit z centra města tak daleko,“ řekla ředitelka soukromé mateřské školy Zvoneček v Kosticích Hana Šimková. Problém s nedostatkem volných míst vidí nicméně v centru města. „V naší školce máme patnáct dětí, z toho dvanáct je z Břeclavi. Kvůli tomu plánujeme, že se přestěhujeme někam do centra, aby to bylo pro rodiče jednodušší,“ nastínila Šimková.

Školka v Charvátské podle ní zvažovala i přizpůsobení se pracovně vytíženým rodičům. „Od ledna si tam mohou rodiče své děti vyzvedávat až do osmnácti hodin,“ potvrdila Baková a přidala další možnou novinku. „V případě zájmu město zvažuje také možnost svozu a rozvozu dětí této mateřské školy.“

Mnoho rodičů i přesto odradí velká vzdálenost a některé trápí i další věci. „Když jsem potřebovala dát dceru do školky pouze na dopoledne, zjistila jsem, že to v Břeclavi nejde. Funguje to jen v Charvátské Nové Vsi, ale to je pro nás daleko, protože bydlíme v centru města,“ trápí se pětadvacetiletá maminka Marcela Krůzová.
Překvapuje ji, že se zavřela Mateřská škola Na Pěšině, když není v Břeclavi kam děti umístit. „Konkrétně ve Staré Břeclavi mají rodiče velký problém s umístěním svých ratolestí. Myslím, že to město bude muset brzy začít nějak řešit,“ myslí si Krůzová.

Mateřská škola Na Pěšině zanikla před několika lety. Přestala fungovat kvůli nenaplněnosti a město celý její areál prodalo. „Tehdy školky zely prázdnotou. Pro město to byly nepotřebné prostory,“ uvedla břeclavská zastupitelka Marta Strušková. Podle ní je v případě rostoucího počtu dětí namístě, aby město adekvátně zareagovalo. „Kde je to možné, tak ještě rozšířit kapacitu,“ nastínila.