Oficiálně se tak stalo před sto čtyřiceti lety. „Těší nás velice, že i my jsme mohli přispěti do rozkvětu místa tohoto. Vidíme, že usilí toto není zapomenuto," pronesl lámanou němčinou figurant v roli císaře.

Břeclavští si významnou událost připomněli o Svatováclavských slavnostech. „Jak už to bývá, skutečnost byla daleko prozaičtější. Na žádost obecní rady městečka Břeclav bylo odpovězeno úřední poštou. To ale nemění nic na tom, že máme ideální příležitost sto čtyřicáté výročí povýšení Břeclavi na město oslavit," oznámil starosta Oldřich Ryšavý.

Ačkoliv scénce přihlížely stovky návštěvníků, jubileum bylo u některých na pokraji zájmu. Slavnosti mnohé lákali spíše posezením u burčáku, dlouhou řadou stánků s nejrůznějším zbožím nebo kolotoči. „Pro nás je to spíše na vedlejší koleji, podívaná to ale byla hezká. Na slavnosti jsme přišli zejména kvůli dětem, které vezmeme na kolotoč," říkala například Břeclavanka Gabriela Hladíková.

Program Svatováclavských slavností začal už ve čtvrtek, kdy se pod zámkem objevila máje. O den později už diváky bavili muzikanti a folkloristé.

Nejvyšší návštěvnosti se těšila sobota. Od desáté hodiny dopolední byl v plánu průvod městem, po němž následovala kulturní vystoupení v podobě pouliční pohádky, písniček skupiny Klapeto nebo Petra Bendeho.

Slavnosti končí v neděli odpoledne.