Jeden z trhovců si stěžuje, že se domovní správa patřičně nestará o chod tržnice. Ta to odmítá a odvolává se na žabomyší války prodejců.

„Pojďte si vyfotit ten nepořádek,“ vyzval Hrůza ke zdokumentování současného stavu. A skutečně. Haldy odpadků poházené kolem kontejneru, a věci v něm, které do něj trhovci nevyhodili. „Ta brána tady bývá pořád otevřená, tak sem vozí i jiní lidé z okolí různé harampádí,“ stěžuje si důchodce.

Tržnici, tedy budovu bývalého skladu cukru, provozuje Domovní správa Břeclav, jejíž ředitel Josef Matúšek o problému ví. „Není v našich silách to uhlídat. Chce to nová vrata, což stojí spoustu peněz,“ vysvětlil.

Tržnice navíc podle něj na svůj provoz jen těžko vydělává. Po letech v ní prudce poklesl počet prodejců a lidé si zvykli nakupovat v jiných obchodech. „Náklady na tržnici musíme omezit. Jinak by musela být zavřená. Je to hledání kompromisu. Je pravda, že to není ideální stav,“ přiznal Matúšek.

Hrůza se s tím však nehodlá smířit, a stěžuje si i na zástupce správce tržnice Pavla Gajdu, který podle něj nedělá svou práci pořádně. „Ráno otevře, ještě pozdě a pak večer přijde zavřít. Kontejner není zajištěný a domovní správa si pak stěžuje, že platí hodně za odpad,“ podotkl Hrůza.

Gajda uznává, že je kontejner v horších stavu, ale prý se nedá udržovat v pořádku. „Někdo tam vyhodil trubky, které tam nepatří. Není pravda, že se tam dostane každý. Kontejner je uzavíratelný. Každý druhý týden tam navíc uklízím,“ poukázal Gajda. „Dali jsme tam zámek, a ten byl přeřezaný. Nechápu, proč se někdo vloupá do kontejneru,“ doplnil.

Podle Hrůzy to není jediný problém v tržnici. Prodejci jsou například podle něj šikanovaní přidělením místa. Se ženou se totiž domáhali plochy, kterou si zabrali jiní prodejci a výsledem byly nedůstojné hádky a křik před zákazníky.

Ředitel domovní správy v tom vidí žabomyší války mezi trhovci. „Pan hrůza nechápe, že tam nemá domovské právo. Zasáhl jsem na základě rozporů, které tam byly, což se mu nelíbilo. Trhovci museli dodržovat vzdálenost mezi jednotlivými stánky. Tržnice má tři tisíce metrů čtverečních plochy a my se hádáme o tři metry,“ poukázal Matúšek.

Také správce Gajda se brání obviněním, že za tyto spory může správce a provozovatel tržnice. „Manželé Hrůzovi přestali v zimě prodávat a jiná paní si přisvojila toto místo. Když se pak vrátili, stěžovali si na to a pak se rozhodli, že zůstanou u vedlejšího stolu. Pak vznikaly hádky o místo,“ vylíčil Gajda.

Veškeré problémy, s nimiž se někteří trhovci potýkají, budou moct za několik měsíců hodit za hlavu. Tržnice stojí v areálu bývalého cukrovaru a už brzy ustoupí rozsáhlé přestavbě v nové městské centrum. Zda radnice najde trhovcům nová prodejní místa, se zatím neví.