Vůbec první loutkové divadlo v Břeclavi vzniklo mezi lety 1912 až 1915. Jedním z prvních se stalo školní divadlo v Poštorné, které bylo součástí boje o českou duši proti tlakům rakouského školství. Na trase a mezi pravidelnými zastávkami lidových loutkářů však bylo město již v devatenáctém století.

Nejvýznamnějším bylo divadlo Vladimíra Matouška Radost. „Jeho vznik je spojený s příchodem učitele Matouška do žluté školy v roce 1922. Plně se tehdy zapojil do společenského života města. Nespokojil se s žádným polovičním řešením, cíleně spěl k profesionalizaci divadla a aktivně se podílel na dění v československém loutkářství,“ připomněl loni pro Deník tehdy osmdesátiletý Břeclavan Jaroslav Zika, jenž je spoluautorem knihy Tři Radosti moravského loutkáře Vladimíra Matouška.

Loutky jsou v Moravském Krumlově k vidění do 19. ledna. Původně měla výstava skončit již v neděli 14. ledna.
VIDEO: Maškův kouzelný svět je k vidění v Krumlově. Ještě do pátku

Vůbec nejvýznamnějším dílem loutkářů z Břeclavi byla v roce 1934 balada Karla Jaromíra Erbena Svatební košile. A o rok později pak hra Rabíndranátha Thákura Poštovní úřad. „Obě hry byly pečlivě prokomponovány a břeclavská Radost byla zařazena mezi pět nejvýznamnějších loutkových scén,“ překvapil před časem Zika.

Expozice připomene desítky divadel

Právě slavnou minulost břeclavského loutkového divadla má připomínat expozice v místním kině Koruna. „Město si její zřízení podmínilo ve smlouvě, kterou kino na dalších deset let propachtovalo provozovateli Luďkovi Kabelkovi. Expozice bude upomínat nejen na Radost, ale i na zhruba třicítku školních a spolkových divadel, která v minulém století v Břeclavi působila,“ informovala břeclavská mluvčí Ivana Solaříková.

V místech bývalého autobusového nádraží v Břeclavi vznikne několikapatrový a energeticky soběstačný parkovací dům.
VIDEO: Problém pro nový parkovací dům v Břeclavi? Majitel pozemku je s otazníkem

Přestože je české loutkářství díky Jaroslavu Blechovi z Moravského zemského muzea v Brně zapsáno na seznamu Českého dědictví Unesco, to břeclavské zůstává podle odborníků nedoceněným „Expozicí loutkářství chceme připomenout význam této tradice, která je s Břeclaví významně spojena. Kromě stálé výstavy plánujeme také podzimní víkendový festival věnovaný tomuto fenoménu, kam přizveme i břeclavskou Radost, která stále hraje,“ představil Petr Vlasák, břeclavský místostarosta zodpovědný za oblast kultury.

Zajímavostí je, že loutkáře Matouška po druhé světové válce povolali do Brna. To proto, aby zde jako ředitel nově založil profesionální loutkovou scénu. I ta dostala název Radost. Matoušek také působil v Hradci Králové, kde od nuly vytvořil úspěšné deváté profesionální československé loutkové divadlo Drak. Kromě amatérské břeclavské Radosti se zasloužil také o vznik divadla Radost ve Zlíně.

Téměř žádná z břeclavských loutek, jejichž autorem byl Bohumil Tichý, se ve městě nedochovala. „Po válce se loutky rozprášily, ztratily. Z politických důvodů pak bylo muzeum v Mikulově, nikoli v Břeclavi. Později se domů loutky už získat nepodařilo,“ poznamenal loni na jaře Zika, který v Břeclavi před čtrnácti lety uspořádal dokonce přehlídku loutkových divadel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak proudí Dyje v centru Břeclavi. Hráze jsou podmáčené

Zdroj: Deník/Iva Haghofer