Tisk měsíčníku Radnice o půl milionu za rok levnější, úklid úřadu dokonce o více než milion korun. To jsou úspory břeclavské radnice, která po volbách začala vypisovat nová výběrová řízení na služby a dodávky. A pokračovat v nich chce dál.

„Za tisk Radnice jsme dřív platili skoro milion korun ročně, teď to bude od prvního května půlka. Ještě větší úspory jsme dosáhli při úklidu. Ze sto šedesáti tisíc korun měsíčně jsme se dostali na pětatřicet tisíc,“ řekl tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Radnice připravuje i další výběrová řízení. Nyní se mohou zájemci přihlásit hned do dvou. A to na zajištění telekomunikačních služeb a vybudování technologického centra, na které radnice získala několikamilionovou dotaci.

„Ceny asi půjdou dolů. I když teď to ještě nemůžu posoudit, protože neznáme nabídky. A je také otázka, jakou cestou se vydáme třeba při nákupu kancelářských potřeb. Možná využijeme e–aukce a e–tržiště,“ nastínil další možné řešení.

Už tento týden by se také mělo na úřadu rozhodnout, jak se město vypořádá s komunálním hospodářstvím. Tedy s údržbou silnic, veřejným osvětlením nebo odpady. „I tady jsou podle mého velké rezervy,“ neskrýval tajemník.

To, že se podařilo ceny srazit tak nízko, jej překvapilo. Vysvětlení ale má. „Když jsme dělali výběrová řízení dřív, přihlásily se na úklid třeba jen dvě firmy. Teď jich bylo šestnáct. A navíc z celé republiky. Je málo práce, takže se všichni snaží,“ dodal s tím, že tisk Radnice zajistí firma z Frýdku–Místku a úklid společnost ze Strakonic.

Nebude ani na mzdy

Předseda opozičního Pro Regionu, bývalý místostarosta Pavel Dominik, však nadšení nesdílí. „Podle mého není dobře, když je hlavním kritériem výběrového řízení cena. Co se týče úklidu, je naprosto nesmyslná. Nestačí to ani na mzdy. Je těžké teď ale cokoliv hodnotit, ukáže to čas. Město není tak bohaté, aby si mohlo kupovat levné služby,“ netajil se pochybnostmi Dominik.

Ten si ani nemyslí, že firmy, které vyhrály výběrová řízení dříve, měly ceny předražené. „Cena za tisk Radnice je teď asi jen cena za papír. Byl jsem mnohokrát svědkem, když pracovníci města strávili v tiskárně, která tiskla Radnici doteď, hodiny času na korekcích a přípravách. Nyní asi budou jezdit do Frýdku-Místku,“ nechápal Dominik logiku s tím, že má stále pocit, že jde jen o to, aby se změnilo vše, co bylo spojené s jejich vedením.

Bohaté zkušenosti s výběrovými řízeními mají i v Mikulově, kde se také snaží vysoutěžit maximum služeb. „Není to vždy jen o ceně, musím přiznat, že už se nám to i vymstilo. Chtěli jsme co nejnižší cenu, a pak jsme s tím měli problémy,“ poukázal starosta Rostislav Koštial na to, že ne vždy firmy nabídnou kvalitní službu.

Opálka si však nemyslí, že by v době hospodářské krize chtěly firmy riskovat neplnění dohodnutých podmínek. „Stát se sice může všechno, ale smlouvy máme ošetřené tříměsíční výpovědní lhůtou,“ naznačil, že radnice počítá se vším.