Zatímco třeba slavný Stanley Cup v poslední době přivážejí hokejisté dost často, spatřit tenisový Davis Cup je vzácnost. Za posledních 33 let se v České republice „zdržel" jen dvakrát. A šancí vidět salátovou mísu nevyčíslitelné hodnoty na jihu Moravy bylo jako šafránu.

V pátek čtrnáctého června se taková výjimečná příležitost naskytne v tenisovém Bors clubu v Břeclavi. Navíc díky ojedinělému loňskému triumfu českých tenistů i tenistek v týmových soutěžích bude kromě Davis Cupu v Břeclavi k vidění i Fed Cup.

„Oba poháry chceme přiblížit zájemcům, co nejvíce to půjde. Jedná se o velmi cenné trofeje, což platí zejména pro více než stoletý Davis Cup. V pátek jsme od Mezinárodní tenisové federace obdrželi pokyny k zapůjčení v angličtině. Vše musí odpovídat přesně daným podmínkám," řekl prezident Bors clubu Luděk Mikulecký.

Jak dodal, další požadavky navíc bude mít i servisní organizace Česká sportovní, která je momentálně správcem obou trofejí. „Chci tím říct, že přesný scénář pátečního dne teprve vzniká. Naše představa je, že dopoledne bychom rádi věnovali dětem a školám, odpoledne pak předpokládáme prostor pro veřejnost," přiblížil předběžný plán.

Navrátil i Novák

Mikulecký věří, že zájemci se budou moci s oběma poháry i vyfotit. A nejen s nimi. V den D totiž kromě Davis Cupu přijede do Břeclavi i kapitán mužského tenisového týmu Jaroslav Navrátil. „Odpoledne na našich kurtech odehraje vzorovou tréninkovou hodinu s vybraným talentem. Připravíme také autogramiádu a pokud to půjde, tak i prostor pro zájemce o fotografii s kapitánem u salátové mísy," slíbil šéf tenisového areálu na sídlišti Na Valtické.

Spatřit na vlastní oči Davis Cup i Fed Cup bude pro tenisové nadšence z Břeclavi a okolí mimořádným zážitkem, který si jen málokdo nechá ujít. „Určitě se půjdu podívat. Kdo ví, kdy bude znovu příležitost vidět oba poháry pohromadě," potvrdil Břeclavan Daniel Beran. „Vidět zblízka salátovou mísu je opravdu výjimečná příležitost. O to víc mě mrzí, že nebudu moct do Břeclavi přijet, protože budu právě s dětmi na dovolené. Škoda," neskrýval naopak zklamání předseda tenisového oddílu ve Velkých Pavlovicích Dalibor Šefránek.

Břeclavský tenisový svátek v polovině června ale bude ještě bohatší. A navíc dvoudenní. V sobotu patnáctého totiž pokračuje program na kurtech Bors clubu dětským tenisovým dnem otevřených dveří. Objeví se na něm i někdejší pátý nejlepší hráč světa Jiří Novák. „Bude se věnovat břeclavské mládeži, pro kterou to bude jistě velký zážitek," věří Mikulecký.

Pod záštitou Bors clubu a nadačního fondu Luděk pro lidi se navíc chystá i charitativní dražba sběratelsky cenných tenisových artefaktů. Souvisejí s českým fedcupovým i daviscupovým týmem. „Výtěžek poputuje na podporu mladých sportovců," upřesnil Mikulecký.

Cenné tenisové kousky, které se budou dražit, představí Břeclavský deník na svých webových stránkách. Exkluzivně přineseme rovněž další informace. Deník se stal totiž hlavním mediálním partnerem akce.