V zámeckém areálu v Břeclavi vyrostou na místě, kde v posledních letech pobývali nejčastěji bezdomovci, moderní byty s nízkými provozními náklady. Ve stejnojmenné rezidenci Vránův mlýn lidé najdou nové bydlení v šedesáti bytech.

„Míra poškození budovy mlýna byla tak veliká, že nebyla možná její rekonstrukce. Podle posouzení statiků bylo jedinou možností ji zbourat, některé její části už ohrožovaly místní obyvatele,“ řekl Jiří Šetina, jednatel stavební firmy Plus, která výstavbu nové rezidence plánuje.

Vránův mlýn v blízkosti břeclavského zámku.
VIDEO: Měla Břeclav zachránit Vránův mlýn? Starostové popsali, proč to nešlo

Kromě bytů má být součástí rezidence také prostor pro společné setkávání. „Jako odkaz na tradici chceme využít například původní očištěné cihly. Čekáme, zda objevíme někde ukryté mlýnské kolo, příliš v to ale nedoufáme. Zaslepený náhon bychom rádi zprůtočnili. Chceme vrátit místu důstojnost a podpořit sounáležitost stavby a prostředí, ve kterém se nachází,“ popsal projekt architekt Tomáš Havlíček ze studia Létající inženýři.

Vlastní výroba tepla či využití šedé vody

Architekti vsadili na klidnou lokalitu v přírodě, s výhodami v centru města. Celý objekt by měl být částečně energeticky soběstačný díky solárním panelům a tepelných čerpadlům, které poslouží k ohřevu vody a topení.

„Technologie by měly pomoci zajistit stabilní náklady na teplo pro obyvatele bytů, mimo to bude v každé bytové jednotce rekuperace pro efektivnější výměnu vzduchu. V plánu je také efektivní nakládání s vodou, takzvané šedé vody budou využívány například ke splachování,“ upozornil jednatel firmy Šetina.

Svatopluk Pěček
Co dál s krytým bazénem a koupalištěm v Břeclavi? Odpovídali ti, co rozhodnou

Mlýn od poloviny minulého století chátral. Na jeho špatném stavu se podepsal i rozsáhlý požár v roce 2008. V posledních letech se v okolí pohybovali bezdomovci a místní se lokalitě spíše vyhýbali. Kvůli narušené statice budou demoliční práce postupovat opatrně a potrvají jeden až dva týdny.

Specialitou bourání je i ponton umístěný na vodní hladině pod zdmi mlýna. „Chceme tak zabránit pádu sutiny do vody,“ vysvětloval Šetina.

S výstavbou bytů chce stavební firma začít v úvodu příštího roku. Zájemcům nabídne dvou, tří i čtyřpokojové byty. Lidé v nich začnou bydlet za dva až tři roky. „Areál nebude oplocený, bude tak s okolím tvořit jeden celek s postupným přestupem z veřejného prostranství do soukromého,“ doplnil jednatel Šetina.

Poslední chvílle Vránova mlýna v Břeclavi. Demoliční práce zachytil dron.
Unikátní záběry. Dron a demoliční bagr. Břeclavan natočil konec Vránova mlýna

Současný osud mlýna je mnoha obyvatelům líto. Současně jsou ale rádi, že ostuda v centru města po mnoha letech zmizí. „Mně je z toho na jednu stranu trochu smutno, ale někdy, aby mohlo něco pěkného nového vzniknout, něco starého musí ustoupit. To je případ i Vránova mlýna, se kterým byly poslední roky už jen problémy. Na jeho místě vznikne replika, která bude mít smysl a vdechne místu nový život,“ komentoval změnu místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.