„Nepůjdeme ale až do extrému, že bychom vypnuli i osvětlení ulic. O světelném znečištění se už hodně mluví, když se chcete podívat v noci na oblohu, není tady vlastně odkud. Má to i negativní vliv na živočichy ve městě,“ nastínil důvody, proč se břeclavská radnice zapojila, tajemník Zdeněk Opálka.

Podle něj chce dát město vědět, že mu není lhostejný osud Země a přírody. „Lidé vnímají, že je noční osvětlení důležité, z hlediska bezpečnosti potřebné. Ale má to i své negativní dopady,“ uvedl tajemník s tím, že přestože se jedná jen o hodinu v jednom dnu, Břeclav chce přesto více omezit noční osvětlení.

Už v současné době totiž některé památky nejsou vidět celou noc. Například poštorenský kostel. „Dohodli jsme se s vedením města, že ty památky, které by měly lákat turisty hlavně v sezonním období, necháme přes zimu vypnuté. Je to i z důvodu úspory a samozřejmě i světelného znečištění,“ nastínil, že se radnice bude i nadále více ubírat ekologickou cestou.

V sezoně by pak měly být památky podle jeho slov nasvícené jen část noci. „Asi není moc smysluplné, aby třeba splav svítil ve čtyři hodiny ráno. Mohli bychom tím ušetřit i několik desítek tisíc korun ročně,“ zamyslel se tajemník Opálka.