V první fázi arboristé zkontrolovali na čtyři stovky dřevin. Především těch, které se nacházejí v blízkosti pěších zón, v okolí školek, sportovišť, hřbitovů, ale i míst sloužících ke konání společenských akcí.

„Jde nám hlavně o to, abychom zvýšili bezpečnost v exponovaných lokalitách města, abychom měli větší přehled o zdravotním stavu stromů, a mohli pak provádět nutné pěstební zásahy tak, aby nám zde stromy vydržely růst co nejdéle,“ zdůvodnil místostarosta Milan Klim.

Technické služby se v intravilánu Břeclavi starají o více jak osm tisíc stromů. Většina z nich je podle odborníků v dobrém stavu.

„Břeclav dopadla dobře, v průměru jiných měst. Nijak nevybočuje. Z těch čtyř set kontrolovaných stromů bylo asi pět procent se sníženou vitalitou. A na dvacet jsme jich určili ke kácení v různých stupních naléhavosti. Ostatní jsme jsme vesměs ponechali na místě k řezu či dalšímu ošetření,“ shrnul Jiří Poulík, vedoucí provozu společnosti Safe Trees, která pro město dendrologický průzkum zajišťuje.

Podotkl však, že stromy na jihu Moravy zpravidla trpí sníženou vitalitou. Nejinak tomu bylo i u kontrolované lípy srdčité na Smetanově nábřeží, kterou bude nutné pokácet. „Jde o specifikum oblasti. Listy bývají menší, už v tomto období proschlé, zvadlé a žloutnou,“ ukazoval ve čtvrtek dopoledne dendrolog.

Vypočítá odolnost stromů

Posouzení stavu stromu mu nezabralo více než pár minut. „Nejprve je nutné určit průměr kmene, jeho výšku, průměr koruny a nasazení koruny. Z toho se dál vypočítává odolnost a stabilita stromů proti vývratům,“ přiblížil Poulík.

Druhou částí průzkumu je posouzení zdravotního stavu stromu. „Pomocí kladívka hledáme skryté dutiny nebo trhliny. Tento strom vypadá špatně. Má sníženou vitalitu, je napadený houbami, které způsobují odumření větví a hnilobu dřeva. A má v sobě dutinu. Dá se předpokládat, že je napadený i kořenový systém, a hrozí tak vyvrácení stromu. Tato lípa je naléhavě určená ke kácení. Není, nač čekat,“ popsal odborník.

Kontrolu zdravotního stavu stromů by podle něj měla města provádět alespoň jednou za deset let. „V případě Břeclavi, kde je osm tisíc stromů, bychom tedy ročně měli zkontrolovat na osm set z nich,“ doplnil Poulík.