Hrací automaty budou minulostí a Břeclav přijde o přídomek moravské Las Vegas. Tak se dá shrnout dopad nové vyhlášky, jejíž návrh jednomyslně přijali břeclavští radní. Pokud ji v polovině prosince odsouhlasí zastupitelé, veškeré herny na území města přestanou do tří let fungovat.

„Ano, radní se shodli na přísné regulaci hazardu v Břeclavi,“ potvrdil výsledek jednání radních břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

V koalici je podle něj vůle přistoupit k hazardu podstatně přísněji, než jen podle současné vyhlášky zakázat ty herny, které jsou méně než sto metrů od veřejných institucí.

Pokud ho schválí zastupitelé, bude nové nařízení města platit od počátku příštího roku. A provozovatelé hracích zařízení budou muset skončit. Ovšem ne hned od prvního ledna, ale až po vypršení sjednaných smluv na hrací automaty. Ty přestanou fungovat na území města nejpozději do tří let.

„Jsem přesvědčený o tom, že podpora hazardu není to pravé ořechové. Je s tím spojená řada negativních jevů. Provozovatelé to ovšem odmítají přiznat,“ nechal se slyšet břeclavský starosta.

Břeclavský zastupitel Martin Radkovič z opozičního Pro Regionu je také pro potlačení hazardu. Zároveň ale připomíná, že tento druh podnikání přináší do městského rozpočtu nemalé peníze.

„S hazardem obecně nebude souhlasit řada lidí. Spousta hráčů propadá automatům natolik, že na nich prohrají třeba celou výplatu. Jsou však i takoví, kteří se jdou do casina vyloženě pobavit. Ovšem je pravda, že v Břeclavi je heren hodně,“ poznamenal.

Jiřímu Císaři, který má ve městě několik pohostinství a také hernu, se takové omezování podnikání nelíbí. „S velkými hernami problémy jsou, to je jasné. Ale pokud se automaty zruší všude, bude to pro nás velmi těžké. Nikdo nevidí, kam peníze z těchto zařízení putují. Největšími podílníky jsou město a stát,“ upozornil.

Automaty se podle Císaře kvůli současné těžké ekonomické situaci už nehrají tak jako dříve. „Během pěti let by stejně asi třetina velkých heren skončila. Ale my máme třeba v hospodě pár automatů na přivýdělek,“ zdůraznil podnikatel s tím, že vzhledem k nákladům na mzdy, stále rostoucím cenám energií a podobně se provozovatelé automatů dostávají do červených čísel. „Vedení města už neřeší, co bude v těch domech, když skončíme,“ zamyslel se.

Provozovatelé pohostinských zařízení v Břeclavi založili sdružení Pro Břeclav, které mělo s představiteli města tyto problémy řešit. „Neřešilo se nic. Bylo ticho po pěšině,“ uvedl tajemník sdružení Vlastislav Filka.

„Co se týče provozování hracích automatů, vycházíme z toho, že je to legální způsob podnikání. Má mantinely a je velmi dobře kontrolovatelný. Z tohoto pohledu se nám zdá, že je přístup Břeclavi špatný. Bohužel to postihne devadesát procent normálních hospod a barů. Někde se jedná o dva tři stroje, které pomáhají zaplatit část personálu,“ varoval.