Projekt rekonstrukce břeclavského přednádraží sleduje Hana Potměšilová už několik let. Každý den tudy jezdí vlakem do práce. „Současná podoba se mi nelíbí, zasloužila by si trochu zkrášlit,“ řekla. Na to si ale bude muset počkat. Přestavba prostoru přednádraží na odpočinkovou zónu s dostatkem parkovacích míst je jen jedním z mnoha plánů, které představitelé města odložili kvůli dopadu koronavirové krize na rozpočet.

Největší podíl na propadu v rozpočtu měl pokles příjmu z daní a nákup ochranných pomůcek. „Odhadujeme, že jsme přišli asi o dvaatřicet milionů, i když jsme dostali třicet milionů ze státní podpory,“ sdělil místostarosta Břeclavi Richard Zemánek.

Cyklostezka. Ilustrační foto
Břeclavsko je zaplavené cyklisty. Nepozorností riskují zranění, varuje policie

Dalším dlouho připravovaným plánem, který představitelé města odložili, je výstavba domu s pečovatelskou službou v Hájové ulici. Svého se nedočkají ani cyklisté, kteří se těšili na novou cyklotrasu okolo Včelínku. „Všechny pozastavené projekty se pokusíme dokončit co nejdříve,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček. Ty nejdůležitější začnou stavět hned další rok, jiné prý počkají.

Na některé opravy peníze zbudou. Hned několik rekonstrukcí škol za celkem pětatřicet milionů chtějí představitelé města stihnout o letních prázdninách.

Břeclav – výpadek příjmů 32 milionů, bez úvěru, investice odsunuli

Pohořelice – výpadek 12 milionů, úvěr 150 milionů, rozšíření čističky odpadních vod, odkanalizování části města

Mikulov – výpadek 100 milionů, úvěr 70 milionů, rekonstrukce koupaliště

Díry v rozpočtu se týkají i dalších měst, některá se rozhodla peníze vypůjčit. V Mikulově zastupitelé schválili úvěr na sedmdesát milionů korun. „Díky tomu jsme mohli dokončit rekonstrukci koupaliště,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial. Město dohromady přišlo o téměř sto milionů korun.

O ještě padesát milionů víc si vypůjčili v Pohořelicích. „Rozšíření čistírny odpadních vod a odkanalizování městské části jsme už nechtěli odkládat,“ podotkl pohořelický místostarosta Josef Svoboda.

Kromě sníženého přílivu daní obce trápí i zrušené akce. „Pandemie koronaviru vypukla těsně před Slavnostmi mandloní a vína, což je pro nás velmi výdělečná událost,“ sdělila Jana Hrádková, vedoucí odboru kultury v Hustopečích.

Podle ekonoma ze společnosti Cyrrus Petra Pelce jsou představitelé obcí opatrnější v plánování větších investic. „Dokončují ty nejnutnější a snaží se ušetřit, kde to jde. Panuje velká nejistota o budoucnosti a nikdo nebude riskovat, že nebude mít dost peněz v případě druhé vlny onemocnění,“ vysvětlil Pelc.

MAGDA DUHONSKÁ