Živo bylo ve středu dopoledne u židovské obřadní síně, která se nachází v těsné blízkosti tamního židovského hřbitova. Břeclavští totiž do jejích útrob poprvé po skončení náročné rekonstrukce vpustili první hosty. Nechyběla mezi nimi ani izraelská velvyslankyně Anna Azari či všichni ti, kteří se na opravě jedné z nejkrásnějších historických staveb ve městě podíleli.

Rekonstrukce původně neogotické památky, která vznikla v roce 1892 podle plánů významného vídeňského architekta Franze von Neumanna, byla hotová už loni v listopadu. Spolkla dvaadvacet milionů korun bez daně. Společnost Archeon Group, jež ji prováděla, na ni měla pouhých sedm měsíců.

Jak Deník již v minulosti několikrát informoval, židovská obřadní síň byla v žalostném stavu. Podepsaly se na ní především necitlivé úpravy v době komunismu, kdy sloužila jako čalounický a drogistický sklad. Prvních oprav se dočkala až ve devadesátých letech minulého století, kdy došlo na základní rekonstrukci střechy.

Historická budova z režných cihel pocházejících z proslulé lichtenštejnské knížecí keramičky v Poštorné se opět pyšní pseudogotickou žebrovou klenbou a nástěnnou historizující výmalbou, včetně starozákonních nápisů v hebrejském a německém jazyce,“ přiblížila mluvčí města Ivana Solaříková.

close Dubová vrata židovské obřadní síně v Břeclavi se po rekonstrukci otevřela info Zdroj: Město Břeclav zoom_in Dubová vrata židovské obřadní síně v Břeclavi se po rekonstrukci otevřela

Staveb podobného typu v Břeclavi mnoho není. I proto jejímu vedení záleželo na tom, aby se ji podařilo zachránit. „Všechny stavební prvky jsou výrobky z lichtenštejnské knížecí keramičky v Poštorné. A to včetně keramické střešní krytiny. S nadsázkou se dá říci, že je židovská obřadní síň katalogem jejich dobové výroby,“ poznamenala již před časem pro Deník historička a zastupitelka Alena Káňová.

Zdařilou rekonstrukci si pochvalovala i izraelská velvyslankyně. „V Břeclavi se podařilo uskutečnit něco unikátního,“ zmínila.

Podotkla, že místní židovský hřbitov poprvé navštívila před třemi lety, kdy působila na postu velvyslankyně jen něco málo přes měsíc. „Pamatuju si živě, jak jsme mluvili o tom, jak složité bude najít peníze na záchranu této obřadní síně. Když se dnes rozhlédnu, nestačím žasnout. Dnes je tato budova nejen skvost, ale i svědek bohaté historie města a toho, co obyvatelé Břeclavi dokázali. Její záchrana byla velká výzva. A já mám velkou radost, že vedení města se jí nezaleklo,“ uvedla Azari.

Budova se podle jejích slov opět stane místem, kde se budou lidé setkávat, a kde znovu ožije regionální historická paměť. „To je velmi důležité dnes, kdy Židé v Evropě zažívají hrozivý nárůst antisemitských projevů,“ poznamenala.

close Břeclavští slavnostně otevřeli zrekonstruovanou židovskou obřadní síň. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Břeclavští slavnostně otevřeli zrekonstruovanou židovskou obřadní síň.

Obřadní židovská síň pochází z roku 1892. „Nejde o židovskou márnici, která bývala od středověku nedílnou součástí každého židovského hřbitova, a v níž se odehrávaly obřady k omývání nebožtíků. Tato síň už je jednoznačně jakousi ceremony hall, do níž se s židovským nebožtíkem mohli přicházet rozloučit i křesťané. To dříve nebylo v židovských márnicích a pohřebních prostorách možné,“ připomněla pro Deník před časem historička Káňová.

Hlavní zásluhu na vzniku stavby má jak břeclavská větev rodiny Kuffnerů, tak i ta vídeňská. „Hermann Hirsch Kuffner, v té době starosta Břeclavi, se svým bratrem Jakubem přikoupil pozemek vedle hřbitova. Původně zde býval jabloňový sad. Jeho vídeňští příbuzní, konkrétně Moriz Kuffner, stavbu síně zaplatil. Stejně tak pozval do Břeclavi i svého dvorního architekta, který pro rodinu navrhoval všechny důležité stavby ve Vídni. Byl jím Franz von Neumann, významný židovský vídeňský architekt,“ uvedla k historii stavby v průběhu rekonstrukce Káňová.

Jedenáct milionů získali Břeclavští na obnovu místa z programu přeshraniční spolupráce Interegg se slovenským městem Sládkovičovo. „Slovenská větev žila právě ve městě Sládkovičovo. Nachází se tam kaštiel, památkově chráněný park a drobné mauzoleum. I jejich cílem je tyto židovské památky obnovit,“ nastínil loni redakci starosta města Svatopluk Pěček.

Poprvé do síně mohou lidé nahlédnout už tuto neděli. Její vrata se otevřou symbolicky ve 13.37 hodin. Připraveny jsou komentované prohlídky, na nejmenší návštěvníky bude čekat výtvarná dílna s hebrejskou tématikou. Chybět nebude ani občerstvení a zákusky inspirované tradičními židovskými recepty.

ŽIDOVSKÁ OBŘADNÍ SÍŇ V BŘECLAVI

- Neogotická stavba pochází z roku 1892

- K poslednímu rozloučení se zemřelými sloužila síň do roku 1938.

- Po druhé světové válce už nedošlo k obnovení židovské obce v Břeclavi a stavba začala chátrat. Svého času sloužila jako drogistický sklad.

- Koncem osmdesátých let minulého století došlo k devastaci přilehlého židovského hřbitova. Stopku kompletnímu zničení učinila až revoluce v roce 1989.

- Od devadesátých let minulého století patří hřbitov nejbližší Židovské obci Brno.

- O převod židovských památek v Břeclavi městu se postaral místní rodák Hanuš Weigl.

- První projekt obnovy židovské obřadní síně pochází už z roku 2013.

- Do rekonstrukce síně se Břeclavští pustili loni na jaře, hotovo bylo za sedm měsíců. 

- Břeclavští zde chtějí například pořádat komorní koncerty.