Potíže se sháněním zubaře v Břeclavi má i místní Tomáš César. „Dostat se jako nový pacient k zubaři je nemožné. Všichni mi říkají, že mají plno a že můžu maximálně počkat v pořadníku,“ uvedl. Podotkl, že k opravdu dobrému stomatologovi už navíc může jen ten, kdo má známosti. „Bez nich je to nemožné,“ dodal.
Nedostatek zubařů je podle jednatele břeclavské polikliniky Karla Klanici způsoben tím, že chybí absolventi. Navíc sposta lékařů odchází do důchodu nebo umírá.

„Pacienti vnímají polikliniku tak, že by jim měla zaručit určitou péči. Už před čtyřmi lety jsme proto začali tento problém řešit. Domluvili jsme se s lékařskými fakultami. Přicházejí k nám absolventi, kteří si u nás mohou udělat praxi,“ vysvětlil Klanica.
Podle jeho slov by v současnosti přesto potřebovali jednoho nebo dva zubaře. „Někteří zubaři odešli do důchodu, jedna lékařka se dlouhodobě školí. Pacienty neodmítáme, ale máme delší čekací lhůty,“ doplnil Klanica.
„Nové pacienty nepřijímám už téměř pět let. Pouze ve zvláštních případech udělám výjimku. Odhadem mám až čtyři tisíce pacientů. Přitom průměrný počet pacientů na jednoho zubaře by měl být dva tisíce lidí,“ uvedl břeclavský zubař Pavel Trojan…

 

Více v Břeclavském deníku ve čtvrtek 13. září