Pokud letos na podzim podraží zemní plyn, a tím pádem porostou i ceny tepla, lidé z bezmála dva a půl tisíce břeclavských domácností to přejdou s úsměvem. Společnost Teplo Břeclav, která jim dodává tepelnou energii, totiž s plynárnami vyjednala zafixování ceny plynu do konce letošního a poloviny příštího roku. Očekává totiž jeho zdražení. Druhý hráč na břeclavském trhu – firma KA Contracting – se touto cestou nevydá. Očekává totiž, že naopak dojde ke zlevňování plynu.

„Cena zemního se v současné době snižuje. Fixace ceny zemního plynu jako nástroj stabilizace ceny plynu v budoucích obdobích znamená eliminaci rizika budoucích změn paliva jak směrem nahoru tak ale i dolů,“ řekl výkonný ředitel firmy KA Contracting Viktor Kalina.

Na základě prognóz KA Contracting bude trend zlevňování zemního plynu pokračovat. Proto tato společnost, která zásobuje teplem v Břeclavi přibližně patnáct set domácností, nebude cenu paliva fixovat, nýbrž bude plně kopírovat cenu plynu od distributora. Jak Kalina slibuje, to se pak projeví v platbách domácností, tedy v celoročním vyúčtování.

Teplo Břeclav naopak očekává horší časy. Podle ředitele společnosti Milana Pospíšila došlo loni k nárůstu ceny plynu asi o šestadvacet procent, a tento trend pokračoval i na začátku letošního roku. „Také prognózy pro další období jsou velmi neradostné, což vyplývá z ekonomické recese, vývoje cen ropy, kurzu dolaru a dalších faktorů,“ poznamenal.

Jestli se jeho slova naplní, dočkají se odběratelé Tepla Břeclav výrazné úspory. „Pokud budeme brát roční odběr sedmdesátimetrového bytu tři plus jedna třeba na sídlišti Na Valtické, který odebírá něco přes čtyřicet gigajoulů, tak tento byt by měl uspořit za rok asi dva a půl tisíce korun,“ poukázal Pospíšil.

A jak na zprávu o úsporách na teple reagují lidé? Samozřejmě příznivě. „Jsem důchodkyně, takže vítám každé snížení ceny,“ pochvalovala si například Věra Osičková z břeclavské Fintajslovy ulice.

Spousta břeclavských obyvatel si stále plete, nebo vůbec neví, která společnost je vlastně teplem zásobuje. Firma KA Contracting posílá tepelnou energii z centrální výtopny v areálu bývalého cukrovaru. Vytápí sídliště Nad Splavem, sídliště Národních hrdinů, ulici Slováckou, Jana Palacha a další související objekty, například školy.

Společnost Teplo Břeclav zásobuje teplem větší část břeclavských domácností. Jedná se ulice Fintajslova, Sladová, lokalitu za náměstím, v Poštorné kolem ulice Hájová a její hlavní výrobní základnou s blokovými kotelnami je sídliště Na Valtické, které vytápí celé.