„Kvalifikace na mistrovství světa se kvůli cenám letenek dělá v předstihu a já jsem ještě v roce 2012 tančil za Českou republiku. Letos jsem ale přestoupil, tancuji za Rakousko," překvapuje mladý tanečník.

Na světovou soutěž do Země rudého draka jej nakonec poslaly především úspěchy na mezinárodních soutěžích.

„I když patřím mezi mládežníky, skončil jsem osmý mezi dospělými na mistrovství republiky. Na mezinárodních soutěžích jsem se navíc umísťoval obvykle nejvýš ze všech. Byl jsem buď v semifinále, nebo ve finále. Mám tak větší šanci skončit s dobrým výsledkem," vysvětluje svou nominaci.

Protančit se na čínském mistrovství světa třeba až k medaili bude mít tedy šanci pod rakouskou vlajkou. „Mám rakouský pas, protože jsem se narodil ve Vídni. Předtím jsem měl českou partnerku, teď tančím s Ruskou," usmívá se nad národnostním „gulášem".

Ovládá pět jazyků

Za sousední stát se rozhodl tančit i z jiných důvodů. „V Rakousku je povinná vojenská služba. Když tedy za stát dokážu nějak uspět, budu mít snazší najít si zaměstnání u armády," prozrazuje své plány Fencak.

S ruskou taneční partnerku nemá mladý talent z Břeclavi problém se dorozumět. Student valtické střední vinařské školy totiž ovládá plynule pět jazyků.

„U tanečníků je to docela normální. Hodně z nich mluví rusky nebo italsky, takže jsem se musel přizpůsobit. V patnácti jsem žil navíc půl roku v Moskvě. Dianu se snažíme naučit česky, ale začínáme ještě s ruštinou," tvrdí Břeclavan.

Sedmkrát týdně a dvakrát denně trénují oba v Břeclavi, Brně nebo ve Vídni pod vedením Matthiasova otce. „Je to hodně náročné. Není ani moc čas na školu nebo žádné jiné aktivity," krčí rameny.

Dříve přitom hrával i tenis. K latinskoamerickým a standardním tancům se dostal díky rodičům tanečníkům. „Já jsem nikdy tancovat závodně nechtěl, ale kroky jsem se samozřejmě učil. V šesti letech jsem si od tancování udělal pauzu a věnoval se tenisu. Ve dvanácti jsem se pak k tancování vrátil," vypráví.

Na další záliby nyní nezbývá čas. „Příprava na mistrovství bude ještě náročnější. V květnu navíc odlétám na mistrovství Evropy. Připravovat se budu také psychicky. Do Číny totiž poprvé odletím bez rodičů," svěřuje se šestnáctiletý talent.

V jeho koníčku mu vyšla vstříc i Střední vinařská škola ve Valticích. „Docházím tam ve volném čase. Celá třída mi fandí. Je to příjemné," říká.