„Ke komiksu jsem se dostal už jako malý. Po Čtyřlístku a Mickey Mouseovi jsem postřehl vážnější díla na střední škole. Nejvíc mě ale netradiční forma na pomezí výtvarného, filmového a literárního umění pohltila při studiu filmové vědy v Olomouci," popsal cestu k netradičnímu zájmu Pláteník.

Začátky beze slov

Při práci v nakladatelství učebnic se seznámil s mladým výtvarníkem Tomášem Kopřivou. Ten kreslil převážně příběhy beze slov, Pláteník, který se živí jako jazykový korektor, se však s textovou výplní obláčků brzy přidal.

„První pokusy úspěch nesklidily a nechceme je ani moc ukazovat. Aktuální počin s názvem 2001: Inženýrská odysea by měl být lepší. Na pražském festivalu komiksu ho popsali jako příběh o melancholickém kosmonautovi. Což celkem přesně vystihuje podstatu věci," usmíval se scénárista z Poštorné.

Netradiční příběh vypráví o kosmonautovi, který je v celosvětové loterii vybrán, aby absolvoval cestu vesmírem, a zachránil tak lidskou civilizaci na Zemi. Jedinou společnost mu dělá palubní počítač Beneficus v podobě ptáčka a vesmírná loď Eliška, která je proto opatřená inteligencí.

„Světlo světa zatím spatřilo prvních deset příběhů, z nichž každý zabere jednu stranu a funguje samostatně i jako součást celku. Ve srovnání s grafickou prací mi scénář zabere daleko méně času. Výroba ale není vůbec snadná a rychlá. Vesměs platí, že co já napíšu za hodinu, Tomáš pak kreslí i několik dní," vysvětlil poštorenský rodák.

V Praze a Vídni

K vidění jsou jejich barevné příběhy v pražském Kokpit kafé a vídeňské Šaufenstr galerii. V ní vystavují přímo ve výloze, a tak má každý procházející možnost si dílo prohlédnout. Jelikož je přímo v centru rakouské metropole, výstavy si všímá řada lidí.

„Chtěli bychom komiks vydávat na pokračování v novinách. Jako knižní konzervativec bych byl i pro vydání v kvalitní měkké vazbě. Nejschůdnější pro nás ale asi zatím bude výroba e-booku distribuovaného prostřednictvím internetu," popsal plány s tím, že na kompletní příběh si budou muset fanoušci komiksu počkat asi ještě rok.