Břeclavské letiště se v neděli změnilo ve Václavské náměstí. Na travnaté ploše se vystřídaly stovky natěšených lidí. Mnohé neodradil ani odpolední déšť. Den otevřených dveří na letišti nabídl pestrý program plný moderních letadel, vrtulníků i replik starých elegantních strojů, které předváděly na obloze zajímavé kousky. Nechyběly ale ani seskoky padákem, vyhlídkové lety, jízdy vznášedlem nebo ukázky umu leteckých modelářů.

„Když nad námi přelétla první, druhá a pak třetí skupina letadel, rozhodli jsme se, že se na letiště zajedeme podívat. Napadlo mě, že je tady letecký den, což jsem, přiznám se, vůbec nevěděl. Tolik letadel ale ve vzduchu normálně nebývá. Tak jsem vzal rodinu a sousedy a jsme tady. A je to fajn,“ usmíval se Viliam Guriš, který bydlí v Břeclavi.

Jeho přátelům ale pouhý pohled na létající krasavce ze země evidentně nestačil. „Někteří uvažují o tom, že se na Břeclav podíváme z výšky,“ prozradil rodilý Slovák.

Z ptačí perspektivy

„Zájem o vyhlídkové lety je, pomalu se to začíná rozjíždět. Už jsme letěli se čtyřmi skupinkami,“ pochvaloval si po necelých dvou hodinách od zahájení nedělní akce Milan Rajnoch senior z pořádajícího břeclavského Aeroklubu.

Provozovatelé letiště měli pro zájemce k dispozici dvě čtyřmístná letadla, ale i další, menší stroje. „Někteří se přijdou napřed podívat, váhají, jsou rozpačití, Když pak ale seberou odvahu a vyzkouší to, tak jsou obvykle nadšení,“ všiml si.

Den otevřených dveří nabídl i tentokrát několik leteckých specialit, zejména s nádechem nostalgie. Na břeclavské letiště přiletěl například dvouplošník Bücker, na kterém absolvovala výcvik řada českých letců bojujících ve druhé světové válce. Zasloužený zájem poutaly i dvě zmenšené plně funkční repliky dvouplošníku Fokker. Znovu nechyběl ani dřevěný jednoplošník Avia.

„Jsme rádi, že můžeme pro lidi něco udělat,“ řekl Rajnoch. Pro Aeroklub, který je v areálu patřícímu městu pouze v pronájmu, je totiž celodenní program pro veřejnost tou nejlepší reklamou.

Některé sváteční návštěvníky letiště překvapila nebývale nízko střižená tráva na ploše. Důvod je jednoduchý – sysli, kteří si letiště oblíbili. A smlouva s Agenturou ochrany přírody a krajiny.

„Přispívají nám na sekání trávy, aby nebyla příliš vysoká, sysel se mohl rozhlédnout a viděl predátory. Nebýt syslů, sekali bychom trávu méně častěji. Nepotřebujeme tady golfový trávník,“ smál se vedoucí leteckého provozu Aeroklubu Břeclav Václav Hrůza.

Podle něj nemají letci se sysly žádné problémy a žijí vedle sebe ve vzájemné symbióze.