Do letošního výběru patří javor klen v areálu Slováckého tenisového klubu, stromořadí jerlínů kolem areálu kasáren ve Staré Břeclavi a jilm vaz na sídlišti Fintajslova. 
„V Břeclavi roste mnoho pozoruhodných stromů, některé se však ukrývají v nenápadných zákoutích města nebo kvůli málo známým názvům zůstávají v anonymitě. Při procházce městem však jejich objev mnohdy překvapí," uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Zájemci mohou hlasovat na facebookové stránce města Břeclav. „Pokud svého oblíbence najdete mezi našimi návrhy, můžete mu dát hlas do osmadvacátého dubna. Hlasování je jednoduché. Strom, který si vyberete, označte palcem nahoru. Ten znamená, že se vám strom líbí," upřesnil způsob hlasování břeclavský mluvčí.

Nejstarší stromořadí

Javor klen roste v blízkosti řeky Dyje. „Tento druh se v okolních lesích nevyskytuje a lze usoudit, že zde byl před více než stoletím záměrně vysazený. V té době ještě byly v této lokalitě louky a dřevina v překvapivě dobrém stavu přečkala do dnešní doby řadu pozdějších stavebních úprav," řekl Holobrádek.

Vzrostlé jerlíny představují jedno z nejstarších břeclavských stromořadí. Jilm vaz, který je starý až osmdesát let, s sebou do města přinesl kus lužního lesa.