„Okolo kontejneru na Dílech jezdím každý den. A skoro každý den je kontejner narvaný k prasknutí. Navíc je vedle hromada smradlavého odpadu, který tam nemá co dělat. Město by se nad situací mělo vážně zamyslet," vyzval Tomáš Merda, který kousek od jednoho z velkoobjemových kontejnerů bydlí.

„Lidé tyto kontejnery zneužívají. Házejí do nich vše, co je napadne," nezastírala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Zneužívaní potvrdil i Zdeněk Novák z břeclavské městské policie. „Tři nejvíce problémové kontejnery sledují fotopasti. Ani ty však nebrání lidem vyhazovat nesprávný odpad, jen řešíme méně případů než loni. Za duben a květen fotopasti zachytily sto patnáct aut. Devadesát z nich dovezlo špatný odpad a potrestali jsme je pokutou," informoval Novák.

Za vyhození nevhodného odpadu do kontejneru hrozí až tisícikorunový trest. „Dříve bylo třeba chytit člověka přímo při činu. Teď, když máme záznam, nemůže se nikdo vymlouvat, že na místě nebyl," pochvaloval si fotopasti mluvčí strážníků.

I Rakušané a Slováci

Řada lidí si ale přesto s vyvážením odpadů hlavu neláme. „Zejména podnikatelé, ale také obyvatelé dalších obcí a dokonce i jiných států zaplňují velkoobjemové kontejnery materiálem, který tam nepatří. Mají sloužit jen pro bioodpad, případně dřevo. Na vše ostatní je tady sběrný dvůr. Jenže tam se musí za odpad nad sto kilogramů platit," upozornila na hlavní rozdíl Windová.

Radní se proto nyní rozhodli k radikálnímu kroku: velkoobjemové kontejnery v Břeclavi zruší. Jako první zmizí ty v nejvíce problémových oblastech, jako je například sídliště Československé armády. Zřejmě už v září.

Břeclav je podle Windové jedním z posledních měst, které systém velkokapacitních kontejnerů dosud neopustilo. Jen úklid kolem nich přijde město měsíčně na padesát až sedmdesát tisíc korun,

„Vždy, když někdo nahlásí nepořádek okolo kontejnerů, úklidová četa se o to postará. To je však jen krátkodobé řešení," konstatovala Windová.

Obří kontejnery nahradí řízený svoz odpadu. „V měsíčníku Radnice, na internetu a na letácích po městě i ve schránkách budou vždy dostatečně dopředu uveřejněné dny svozu. Lidé přijdou na místo, kde dříve stával kontejner, a budou mít možnost povolený odpad vyhodit. Stále bude fungovat i sběrný dvůr," doplnila mluvčí města.

Náhradou za velkoobjemové kontejnery budou také kompostéry v domácnostech. Město na základě průzkumu mezi obyvateli požádalo letos ministerstvo životního prostředí o dotaci na nákup kompostérů. Úspěšně.

„Máme k dispozici sedm stovek kompostérů pro zahrádkáře a domácnosti, které zájemcům zdarma půjčíme," sdělila Windová.

TEREZA MALINKOVÁ