Jedenáct tisíc noclehů za rok. Takovým zájmem návštěvníků se může chlubit břeclavský autokempink. Přesto se jej členové družstva, kterému turistické zařízení patří, rozhodli prodat. Nejvyšší nabídce.

„Zatím není jasné, komu autokempink prodáme. A jestli vůbec. Počkáme na nabídky a v září se rozhodneme. Nechceme se autokempu zbavovat za každou cenu. Je ale možné, že přijde zajímavá nabídka a kemp už se příští rok neotevře,“ připustil místopředseda družstva Autokempink Břeclav Jaroslav Pilát.

Podle něj by to byla pro Břeclav škoda. „Ze statistiky návštěvnosti vyplývá, že loni jsme měli v kempu deset tisíc osm set noclehů. Předtím to bylo ještě víc. Kdo jiný tyto lidi v letních měsících v Břeclavi ubytuje?“ ptá se.

Autokempink využívají zejména turisté, kteří přijedou vlakem nebo na kolech. A nechtějí za ubytování platit horentní sumy. K dispozici tu mají sto semdesát sedm lůžek v objektech, které v areálu stojí. Dalších sto padesát míst je pro stany a karavany.

„Tito lidé do hotelů a penzionů nepůjdou. Možná do domova mládeže průmyslovky, který nabízí rovněž levné ubytování. To je ale činžák a kapacita je podstatně nižší,“ srovnával Pilát.

Ten také upozornil, že turisté z autokempu pomáhají v Břeclavi a okolí přežít řadě živnostníků. „Musejí se někde najíst a obvykle někam jedou. Někteří cestují po zámcích, jiní poznávají na kole Lednicko–valtický areál. A večer pak navštěvují vinné sklepy v Břeclavi a okolí. Hodně našich klientů chodí také na koupaliště, kde často stráví celý den,“ vypočítával místopředseda družstva nejčastější aktivity.

Provozovatel břeclavského koupaliště Zdeněk Janík si ale nemyslí, že by pro něj byli turisté z kempu až tak důležití. „Obávám se, že jich sem zase tolik nechodí. Teď je tady třeba spíš dost Slováků. Je to hodně nárazové. Pro koupaliště je každý návštěvník samozřejmě plus, ale určitě s kempem nestojíme a nepadáme,“ konstatoval Janík.

Pro břeclavského radního Radka Buka byl objem nocelehů v autokempu velkým překvapením. „Netušil jsem, že se pohybují v takových číslech. Pokud by kemp zmizel, určitě by to bylo na trhu znát. My s tím ale nic neuděláme. To jejich valná hromada rozhodla o tom, že to celé prodají. Nechtějí zřejmě už dál pokračovat,“ krčil rameny.

Město chce přitom koupit asi sedmnáct tisíc metrů čtverečních kempu. Hodlá je přeměnit na zámeckou zahradu. O odkoupení zbývající části ale radnice zatím neuvažuje. „Nedovedu si představit, že by město kupovalo aktivity, které by potom třeba dále pronajímalo. Asi se o tom ale budeme muset na radě pobavit. Byla by škoda o autokempink přijít. Je zřejmé, turistický ruch v Břeclavi by bez něj utrpěl,“ je si vědomý Buk.

Přesto stále věří, že i při zániku kempu by jej brzy nahradila jiná obdobná soukromá aktivita. „Vznikla by díra na trhu. A když si někdo šikovný přečte o jedenácti tisících noclehů za rok, mohl by se toho chytit. Bude to příležitost,“ věří radní.