Noví partneři dohodu 
o spolupráci písemně stvrdili už v sobotu večer. „Je to tak. Na trojkoalici jsme se dohodli už včera," vyložil v neděli karty na stůl Dominik. A zároveň potvrdil, že se má stát novým starostou města.

Jasné je také to, že Pro Region, který ve volbách získal 18,3 procenta hlasů a šest mandátů, obsadí čtyři místa v devítičlenné radě města. Druhá ČSSD bude mít dva místostarosty včetně statutárního 
a jednoho dalšího radního. 
A hnutí ANO jednoho místostarostu a dvě místa v radě.

Koalici předjednali

Prvním místostarostou bude lídr ČSSD Jaroslav Válka. „Chtěli jsme volby vyhrát, ale plně respektujeme rozhodnutí voličů. Důkazem toho je 
i vzniklá koalice," řekl Válka den po volbách, v nichž sociální demokraté obdrželi 16,7 procenta hlasů. A získali pět zastupitelských mís­t.

Na jméně druhého místostarosty se v neděli ČSSD při jednáních neshodla. Známé bude nejdříve v pondělí.

Trojlístek místostarostů okresního města doplní jednička hnutí ANO 2011 Milan Vojta. „Vzhledem k tomu, že to pro nás byly první komunální volby, máme důvod ke spokojenosti. Sice jsme nedokázali porazit dvě v Břeclavi tradičně silné a zavedené strany, ale výsledek přesto považujeme za úspěch," komentoval Vojta zisk 13,6 procenta hlasů, které ANO vynesly čtyři mandáty.

Dominik přiznal, že dohoda o případné trojkoalici vznikla už před volbami. Usnadnilo ji „přepřažení" v břeclavské ČSSD, kde došlo k výrazné obměně hlavních tváří. „Tuto koalici jsme upřednostnili 
i proto, že jak ČSSD, tak ANO jsou na celostátní úrovni subjekty, které vládnou. A my máme ten handicap, že naše působnost končí u značky Břeclav. Proto jsme chtěli, aby naši partneři měli vazby na krajské i celostátní úrovni, například kvůli dotacím," neskrýval Dominik.

Čtyři mandáty jako ANO získaly v Břeclavi i čtvrtá KDU-ČSL (12,7 %) a pátá KSČM (12,2 %). Při koaličních námluvách však zůstaly stranou. Do zastupitelstva překvapivě pronikli i Mladí a Neklidní (8 %) a také ODS (5,9 %). Mají po dvou zastupitelích. Propadla naopak TOP 09, která se do zastupitelstva města vůbec nedostala. Získala 4,1 procenta hlasů.