Muž, který ještě před dvěma lety zastával několik významných funkcí ve městě, okrese i Jihomoravském kraji, tak zůstane už jen řadovým členem sociální demokracie. Informaci o odvolání a volbě nového předsedy potvrdil okresní tajemník ČSSD Petr Sulovský. „Stalo se tak na řádné schůzi. Pro odvolání bylo devětačtyřicet hlasů, proti se vyjádřilo osmnáct členů," informoval Sulovský.

Pro dosluhujícího starostu jde o očekávanou událost. „Vzhledem k tomu, že část základny hlasovala velmi jednotně při všech hlasováních, vůbec mě to nepřekvapilo. Nevnímám to jako něco, co by spadlo z nebe," reagoval Ryšavý.

Svou situaci označil jako odchod do politického důchodu. Budoucí návrat však nevyloučil. „Stát se může ledacos. Nicméně s lidmi, kteří ovládli sociální demokracii v Břeclavi, nechci mít nic společného. Jsem přesvědčený, že veřejnost poměrně brzy pozná, jak hlubokou jsem měl pravdu," pokračoval muž, jenž se nyní bude věnovat zejména své lékařské praxi. Členem ČSSD zůstane.

Jeden z jeho politických a vnitrostranických rivalů Jaroslav Válka, který Ryšavého nahradil v čele břeclavské ČSSD i špici kandidátky v uplynulých volbách, pokládá změnu za logické vyústění. „Postupně narůstala důvěra 
v mou osobu, což bylo ověřené v komunálních volbách. Věřím, že nyní dojde k uklidnění situace a sjednocení členů. I můj předchůdce udělal kus práce. To zavazuje, budu pokračovat dále," sdělil Válka.

Břeclav má řádnou volbu předsedy ČSSD teprve nedávno za sebou. Provázelo ji opakované přepočítávání hlasů či zveřejnění rok staré nahrávky v den druhého kola volby. Post obhájil Ryšavý. Nyní však pro Válku hlasovalo 56 hlasů ze 67. Protikandidátem byl Jindřich Grůza.