Podle něj jde o „spory", kdy se členové koalice snaží vyhovět sousedům nebo známým a většina je přehlasuje. „Může jít třeba 
o vydláždění chodníku, který se někdo snaží upřednostnit. Z pohledu většiny ale dostane přednost jiná cesta," upřesňoval Válka.

Opoziční zastupitel Luboš Krátký z ODS na dotaz Břeclavského deníku Rovnost koalici vytkl málo respektu k protinávrhům. „První věcí, kterou vzali vážně, bylo pondělní stažení materiálu o prodeji několika pozemků v areálu bývalého cukrovaru. Uvidíme, jak to dopadne dál. Máme k prodeji výhrady a je otázkou, zda se s námi bude koalice bavit dříve, než se téma dostane do rady," oznámil Krátký.

Letitým pozorovatelem dění v okresním městě je Karel Ertl, který se při zasedáních zastupitelstva neváhá ozvat s připomínkami. I přes několik výhrad fungování koalice věří. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by nedovedla město k volbám v roce 2018. „Žádné problémy nevidím. Starosta Dominik to kočíruje dobře, byť ze začátku některé věci drhly. Třeba když někdo z rady vystoupil s návrhem, o kterém kolegové nevěděli. To se nedělá. Za poslední tři období mám z tohoto nejlepší pocit," reagoval Ertl.

Krizím se koalice v Břeclavi složená z Pro Regionu, ČSSD a hnutí ANO vyhýbá. Beze změn se přesto neobešla. Vypjatější situaci přineslo jaro, kdy na post místostarosty rezignoval Milan Vojta z ANO. Stalo se tak poté, co vyšla najevo jeho zahraniční cesta spojená se společností, s níž má město smlouvu a platí jí miliony korun. Vojtu ve funkci nahradil Svatopluk Pěček.

Co vysvětlovat měl i sociální demokrat Válka, který se dočkal kritiky za část svého působení v předchozí pozici ředitele domova důchodců. Vyvracel slova svého spolustraníka, který mu dával za vinu šest milionů korun, na které domov nedosáhl kvůli chybnému výpočtu. Válka chybu připustil, mimo jiné však kontroval více než šedesáti miliony, které do domova za jeho ředitelování přitekly.

Beze změn se neobešlo ani složení předchozích koalic. Dvakrát do nich promluvila Dagmar Adámková. Nejprve ji zastupitelstvo odvolalo z postu místostarostky, v dalším volebním období rezignovala na křeslo radní a s ní z koalice odešla i Perspektiva pro Břeclav. „Za našeho působení jsme se dokázali vždy domluvit, byť názorový střet nastal," vzpomněl zastupitel Krátký, jenž byl v předchozím období místostarostou.

Témat, ke kterým nynější vedení Břeclavi upíná síly, je více. Hlava jí bolí především ze zaseknutí obchvatu, kde na schválená kompenzační opatření podali žalobu ekologičtí aktivisté. „Na rozhodnutí stále čekáme. Kdy přijde, nevím," pokrčil rameny Válka.