„Pavel se tancování věnuje už od útlého dětství. Nejdřív se začal zajímat o break dance, později přesedlal na folklór. Od toho se nepochopitelně dostal až k hip-hopu,“ rozpovídá se Kačereková, za svobodna Černá, která do rodné Břeclavi pravidelně jezdí. Často i se svým talentovaným synem.

Osudovým se Pavlovi stalo střetnutí s irskou hudbou a tancem skupiny Lord of the dance, do které se zamiloval. Spolu s kamarádkou si nejprve zkoušeli vytvářet vlastní choreografie, na které tancovali. Tehdy ještě v obyčejných botách na stepování. Netrvalo dlouho a ředitelka centra volného času přišla s nápadem zorganizovat taneční projekt Festival národných tancov.

„Sešla se na něm porota z řad profesionálních tanečníků, mezi nimi byl například i učitel irských tanců Michal Kövér. Právě ten si Pavla všimnul a nabídl mu angažmá,“ říká vystudovaná zdravotní sestra a dodává, že vzhledem k synovu nízkému věku to nepřicházelo v úvahu. Vše se dalo do pohybu až s jeho nástupem na střední školu. Hodiny grafického designu byly den co den protkávány těmi tanečními. Z nadaného chlapce se stal rázem sólista bratislavského souboru Avalon.

„Další sen se mu splnil zakrátko, a to v podobě zisku zkušeností od tanečního mistra a současně sólisty Lord of the Dance Ronana Morgana. Ten byl nadějným Slovákem tak okouzlen, že jej doporučil do Gaelforce dance – špičkového souboru, do kterého se většina tanečníků musí probojovat náročným konkurzem a obstát v tvrdé konkurenci. Ne tak Pavel.

„Všechno šlo hrozně rychle. V únoru nám zavolal trenér, že Pavla přijali, a hned další týden už musel odletět do Dublinu,“ popisuje nadšená maminka, která žije na Slovensku už pětadvacet let.

Pavel měl jen dva týdny na to, aby se připravil a zvládl celou show odtancovat. Hrdí rodiče jej poprvé viděli až po měsíci od odletu – na vystoupení skupiny v Bratislavě.

„Byli jsme moc pyšní. Konečně se začala zúročovat Pavlova mnohaletá dřina,“ usmívá se Kačereková, která se sama dříve tanci věnovala. Posteskne si však, že je jim doma po temperamentním mladíkovi někdy hodně smutno.

Gaelforce dance je slavný irský taneční soubor složený ze zhruba padesáti tanečníků. Jejich show zahrnuje popové prvky, zpěv a klasický balet. Vše se spojuje ukázkami stepařského umění.

První turné se pro Pavla skončilo tento čtvrtek v Ostravě. Rodiče tam samozřejmě nechyběli. Mladého tanečníka nyní čekají vystoupení na Ukrajině, v Rusku a Skandinávii. Třeba jednou své taneční umění předvede i na Břeclavsku, ke kterému jej poutají silné rodinné vazby.

IVA VALENTOVÁ