Že není napoprvé vše úplně dokonalé, přiznal i ředitel pořádajícího městského muzea a galerie Petr Dlouhý. „Ladíme to, nikdo s tím nemá zkušenosti. Jedeme podle plánu, ale nějaké porodní bolesti jsou," neskrýval Dlouhý.

V minulých letech nechávalo město zdobit jehličnan rostoucí u kostela a adventnímu programu patřila pěší zóna. „Mně osobně se líbí, že jsou tady lidé více pohromadě, stmelení pěkně pospolu. Na pěší zóně to byl takový průchoďák," ocenil změnu místa Břeclavan František Varga.

Také on spolu se stovkami malých i velkých příchozích přihlížel před Deltou dvouhodinovému programu s Mikulášem, čerty, anděly, ale také spoustou písniček, tancování a zábavy pro děti. „Pódium v čele pěší zóny mělo svoji logiku. Tedy posunul bych ho dál od schodiště, ale celkově to nevypadá špatně. Uvidíme," nechtěl dělat po první akci předčasné závěry Karel Ertl, který se přišel podívat na vystupující vnučku.

Velkou změnou po letech je i řezaný vánoční strom, který po postavení vzbuzoval u některých Břeclavanů rozpaky. Hlavně kvůli dlouhým větvím ležícím na zemi. „Udělali jsme nějaké úpravy. Profesionál větve lehce ořezal, aby tolik netrčely. Více ale nechtěl kvůli bezpečnosti, větve zespodu totiž strom podpírají," argumentoval ředitel břeclavského muzea a galerie.

Po prvním rozsvícení symbolu Vánoc v podvečerních šest hodin byly na místě slyšet převážně kladné reakce. „Strom je pěkný, jenom tady mohlo být více stánků," zamýšlel se například Varga.

Narážel tím na pouhých sedm stánkařů na pondělní Mikulášské metelici. „Hned v úterý začneme vozit další stánky. Celkem jich bude sedmnáct. Vznikne tak uzavřenější vánoční městečko," vzkázal Dlouhý.

Vánoční trhy začnou v Břeclavi ve středu čtrnáctého prosince. Příchozí se mohou těšit na pětidenní jarmark s pestrým doprovodným programem. Už v pátek odpoledne ale budou děti na prostranství před Deltou vypouštět balonky s přáním k Ježíškovi.