Děkujeme, odcházíme vidím jako razantní protest, ale jediný možný, aby si toho někdo všiml a začal něco dělat. To jsou slova doktora Vladana Ryšavého, který pracuje už patnáct let v břeclavské nemocnici. V současné době jako vedoucí lékař interní jednotky intenzivní péče a kardiologické ambulance.

„Upozorňujeme už asi patnáct let na neradostnou situaci doktorů. Na to, že ohodnocení lékařů v českých nemocnicích, zvlášť v těch regionálních, se nemění. Myslíme si, že bychom měli být ohodnocení líp,“ podotkl Ryšavý.

Protestní akcí Děkujeme, odcházíme chce stejně jako sedmapadesát jeho kolegů v břeclavské nemocnici, a další stovky lékařů v celé České republice, dosáhnout změny. Podepsal proto výpověď a začátkem března už by neměl přijít do práce.

„Pořád ještě doufám, že je jakýsi čas na vyjednávání a že se nakonec s ministerstvem zdravotnictvím domluvíme a dojde minimálně k nějakému kompromisu,“ naznačil Ryšavý. Jak přiznal, zatím nemá vyhlédnuté jiné místo. „Doufám, že budeme moct dál pracovat tam, kde pracujeme, ale za lepších podmínek. Není mým primárním cílem určitě odejít,“ prozradil.

Situace je vážná

„Mohu potvrdit, že podaných výpovědí v Nemocnici Břeclav je stále osmapadesát. Tedy setrvalý stav. Oficiálně nebylo dosud doručeno žádné odvolání výpovědi ze strany lékařů,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Podle ní vnímá vedení nemocnice současnou situaci, kdy výpověď podalo téměř pětačtyřicet procent lékařů, jako vážnou. A tak k ní také přistupuje. „Ředitelka nemocnice průběžně komunikuje s primáři jednotlivých oddělení a také zřizovatelem nemocnice. Probíhá zpracování analýz a variant řešení poskytování péče po prvním březnu,“ naznačila Schweitzerová, že se nemocnice připravuje na různé scénáře dalšího vývoje.

Nejvíc výpovědí, celkem osmnáct, se týká interního oddělení. „Řešíme to. Dělat jakékoliv závěry je ale nyní předčasné, nevíme například, jestli někdo z lékařů výpověď nakonec skutečně nestáhne. Prioritou vedení je přijmout taková opatření, aby nemocnice poskytovala akutní péči v plném rozsahu i po prvním březnu,“ řekla mluvčí.

Předseda Lékařského odborového klubu břeclavské nemocnice Petr Lašek uvedl, že ze svého titulu jedná s vedením nemocnice opakovaně. „Samozřejmě chceme jednat na centrální úrovni, ne na místní. Jednáme, ale ta situace na místní úrovni řešení nemá,“ nechal se slyšet.

Se svými kolegy očekává lepší komunikaci hlavně s ministerstvem zdravotnictví. „Pan ministr tvrdí, že s námi jednal, ale nejednal. Takže ho vyzýváme k debatě u kulatého stolu se zástupci nemocnic a lékařské komory,“ podotkl Lašek.

JIŘÍ ŠEVČÍK
MICHAL ŠUPÁLEK