Plán představil ředitel nemocnice Jiří Jurník. O jaká lůžka má jít? Třicet rehabilitačních, šedesát sociálních a šedesát ošetřovatelských nebo pro léčbu dlouhodobě nemocných. „Areál by měl poskytovat nejenom zdravotní, ale i ošetřovatelské a sociální služby. K pořízení může dojít do několika měsíců," řekl Jurník. Nevyloučil ani termín „do několika let".

Kolik bude rozšíření kapacity stát, nechtěl ředitel s ohledem na zatím připravovaný projekt komentovat. Ten by mohl být podle něj hotový do půl roku. Náklady mají pokrýt dotace a peníze Jihomoravského kraje, který nemocnici provozuje.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Zdravotnické zařízení v současné době nabízí celkem 419 lůžek. Některé prostory jsou využívané částečně, jiné dokonce vůbec. „Nemocnice byla původně koncipována s lůžkovou kapacitou asi pět set osmdesát lůžek, v některých částech areálu došlo dodatečně k doplnění dalšími. Teoreticky by tady kapacita mohla být až šest set lůžek," vypočítával Jurník.

Podle břeclavského místostarosty Jaroslava Války jde o vhodný krok, který bude mít přínos mimo jiné pro starší lidi v sociálně tíživých situacích. „Jde tam o skloubení zdravotní a sociální péče. Je možnost ušetřit spoustu peněz. Tohle nám umožňuje řešit situaci, kdy je sociálních míst nedostatek, takřka okamžitě. Je potřeba pouze nezbytná úprava, což je ve srovnání s výstavbou nového zařízení otázka půl roku a je reálné tento projekt uskutečnit," uvedl Válka.

Zájemců o sociální služby na Břeclavsku v posledních letech přibývá. „Jde především o záležitosti spojené s demencí, hlavně je to domov se zvláštním režimem. To jsou služby, na které se musíme i vzhledem k demografickému vývoji připravit dopředu. Tak jak bude populace stárnout, budeme ji muset řešit," ozřejmil místostarosta.

Ředitel Jurník také přiznal, že bude potřeba změnit skladbu kvalifikovaného personálu, který je schopný potřebnou péči poskytovat. Vzniknout mohou desítky nových pracovních míst.