Zájem o dárcovství krve potvrzuje i vedoucí hematologicko – transfuzního oddělení břeclavské nemocnice Josef Janča.

„V současné době máme dárců opravdu velké množství. Nyní jsme na tom tak dobře, že i přes pomoc ostatním nemocnicím v Jihomoravském kraji máme v krevní bance stále velký přebytek krve. Když shrneme celou krátkou dobu působení nemocnice, přijdeme k závěru, že dárcovství krve je v poslední době nejvyšší v celé historii břeclavské nemocnice,“ řekl Janča.

Oproti ostatním regionům a krajům celkově je to podle něj opravdu obrovské číslo. ,,Doufám ale, že to tímhle číslem neskončí a naše schránka se mnohonásobně rozroste. Bude to tak lepší jak pro naší nemocnici, tak i pro ostatní nemocnice v kraji, kterým s krví také pomáháme,“ dodal vedoucí oddělení.

Komerční transfuzní stanice se na Břeclavsku neobjevují. Pravidelní dárci krve dříve získávali dárky a nejrůznější odměny. Místo toho nyní dostávají při slavnostním večeru ocenění ve formě speciální plakety.

,,Našich dlouholetých dárců krve si velmi vážíme. Proto se u nás tato hromadná setkání pořádají velmi často. Samozřejmě i s muzikou a různým lehkým občerstvením,“ pochlubil se primář oddělení.

Dobrovolní dárci v břeclavské nemocnici dříve dostávali jako odměnu také peníze. ,,Ale po několika zjištěních, že kvůli odměnám chodili darovat krev i bezdomovci, jsme od tohoto způsobu ustoupili. Zavedli jsme, tak jako v celé republice, neplacené dárcovství krve,“ uvedl Janča .

Odebraná krev putuje do laboratoře. Tam je pak následně zpracována na plazmu a erytrocytové koncentráty. Dále se uchovává v krevních schránkách po dobu jednadvaceti dní.

(zel)