Ludvík Hess zakládá babyboxy po celé České republice. Několikrát schránku pro odložená novorozeňata nabízel i břeclavské nemocnici. Naposledy po nedávné tragédii ve Vlasaticích, které jsou na okraji regionu. Neúspěšně. Zástupci nemocnice i starosta okresního města tvrdí, že postačují babyboxy v Hodoníně či Brně.

„Žádal jsem nemocnici, aby mi umožnili nainstalovat jej. Nestálo by je to ani korunu. Zaplatili by to naši dárci. Reakce vedení nemocnice i starosty města bych nazval necitlivými, hraničící s arogancí," řekl včera předseda sdružení Babybox pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý mu v odpovědi například napsal, že si je vědomý právního neukotvení babyboxu. Nad jeho argumentací, že stávající schránky v okolí stačí, Hess jen nevěřícně kroutil hlavou.

„Představte si situaci ženy, která porodí mimo zdravotnické zařízení a má se s ním vypravit do cizího města, možná autobusem či vlakem, aby jej tam nechala. Podle mě hraje roli každý kilometr. Jsem z duše přesvědčený, že pokud se žena rozhodne učinit toto rozhodnutí, až do Brna či Hodonína nepřijede. Co pak budou všichni říkat, až se nalezne první mrtvé novorozeně?" ptal se.

V republice je sedmapadesát babyboxů. Břeclav je spolu se Znojmem jeho dalším vysněným místem. Hessovou ideou je mít co nejhustší síť v krajích, aby bylo riziko nebezpečného odložení dítěte co nejmenší.

Tři v kraji stačí?

Ředitelka břeclavské nemocnice potvrdila, že s Ludvíkem Hessem komunikovali. „V Jihomoravském kraji jsou celkem tři taková zařízení. Nejbližší je v Hodoníně. Jinak záleží na rozhodnutí zřizovateli nemocnice. Tím je jihomoravský kraj. Osobně s tím nemám vůbec problém, každý zachráněný život je přeci úžasný. Nevím, jestli však babybox řeší podobně extrémní problémy, jako byl hrůzný případ z Vlasatic," vyjádřila se Bambasová.

Podle ní Hessova práce naráží na nekoncepčnost. Tu by napravila vytipováním nejrizikovějších oblastí a systematickým rozložením babyboxů do nemocnic.

Mluvčí Nemocnice Břeclav Radomíra Schweitzerová doplnila, že jedním z důvodů, proč o instalaci babyboxu v nejbližší době neuvažují, je i stavební uspořádání areálu.

„Oddělení jsou rozmístěná do jednotlivých pavilonů a bylo by problematické jeho zabudování tak, aby byla zaručena anonymita osoby ukládající dítě do schránky," sdělila Schweitzerová.

V břeclavské nemocnici mají ženy možnost požádat o utajení osobních údajů v souvislosti s porodem v souladu s platným zákonem.

Podle Hesse má však anonymní porod svá proti. „Je jen pro Češky, které jsou svobodné. Je to zákon zmetek. Za nějaký čas stejně musí dotyčná přijít k soudu," vysvětlil.

V Hodoníně je babybox umístěný od roku 2010. Jeho instalaci zaplatilo město. Ještě jej nikdo nevyužil.