S očekáváním 
o změnách ve složení koalice přijde část opozičníků na pondělní zasedání břeclavského zastupitelstva. Odstoupení místostarosty za ANO Milana Vojty považují za vhodné lidovci a Mladí a Neklidní. Podle ODS je na místě, aby zástupci ANO skončili v orgánech odpadových společností Ave Břeclav a Hantály, na něž je okresní město ekonomicky navázané. Nejmírněji se vyjádřili komunisté: hodlají respektovat rozhodnutí členů koalice.

Ta má sama posoudit, zda došlo ke korupci. „Po krvi nevoláme," poznamenal Leopold Levák z KSČM.

Jde o reakce na zatím utajované opatření chystané vedením břeclavské radnice. Týká se aféry kolem cest Vojty a koaličního zastupitele Martina Martáka, kteří zamířili leteckými speciály s fotbalisty Sparty Praha na pohárová utkání. Klub má přitom totožného majitele jako společnost spadající do skupiny Ave, jež má s Břeclaví mnohamilionovou smlouvu na svoz odpadů. „Břeclavské hnutí ANO hraje jakousi podivnou hru o odpady, a že zde nejde jen o pány Vojtu a Martáka. Bylo podivné, že právě zástupci ANO obsadili strategická místa ve firmách zabývajících se odpady, a to jak ve společnosti Tempos, dnes Ave, tak ve společnosti Hantály, což jsou navzájem si konkurující firmy z jednoho oboru," uvedl šéf lidovců Richard Zemánek.

„Značný průšvih"

Kritizovaná dvojice se pro něj stala nedůvěryhodnou a očekává její odstoupení ze všech funkcí. „Zvláště poté, co jsem si přečetl vyjádření pana Matuška (manažer Sparty – pozn. red.), že je nemožné si takový zájezd koupit," doplnil Zemánek. Vojta i Marták podezření z korupce opakovaně odmítli s tvrzením, že si vše zaplatili.

Lidovci se přesto názorové shodují s Mladými a Neklidnými. Ti prostřednictvím svého lídra Jakuba Matušky vzkázali, že je na místě, aby Vojta složil post místostarosty. „Jde o značný průšvih. Je vhodné, aby lidé, kteří pozbyli důvěry, dali svá místa k dispozici," reagoval Matuška.

Mírnější byl Luboš Krátký z ODS. Ten je přesvědčený, že by dvojice měla ukončit své působení v orgánech odpadových společností. Vojta je místopředsedou představenstva Hantálů, Marták působí v dozorčí radě Ave Břeclav. „Případná výměna na postu místostarosty je na koalici. Daleko důležitější je, aby ve společnostech ekonomicky navázaných na město byli lidé, kteří mají důvěru," oznámil Krátký.

Komunista Leopold Levák očekává, že koalice sama zváží, zda šlo o korupci či nikoliv. Zastupitelský klub KSČM poté dá na její stanovisko. „Je to jejich zodpovědnost a jejich rozhodnutí. Nebudeme nikomu nic prokazovat. Na to jsou jiní. Korupce se dokazuje velmi těžko, čehož jsme svědky například u případu Dalíka (někdejší poradce premiéra Topolánka – pozn. red.). Pokud má někdo podezření, ať se činí. My ale budeme respektovat rozhodnutí současné koalice," zmínil Levák.

Starosta Břeclavi Pavel Dominik z Pro Regionu už dříve potvrdil, že změny nastanou. Jak budou vypadat, ponechal bez odpovědi. Podobně se vyjádřili také další lidé z vedení města. Bez komentáře se obešla i přímá otázka na místostarostu Vojtu, zda rezignuje. Koalice řešení oznámí až na pondělním zasedání zastupitelstva.

Vojta přiznal, že cesta byla chybou. Provinění ovlivňující chod města ale odmítá. Stejně jako Marták.