Pohotovost v Břeclavi už spadá pod tamní krajskou nemocnici. Od prvního ledna ji však pacienti najdou ve stejných prostorách jako doposud, a to na Poliklinice. Jedinou změnou je tak možnost nechat si darovat regulační poplatek ve výši devadesáti korun od kraje.
„Pohotovost zůstává dál v prostorách břeclavské Polikliniky. Takže pro pacienty se nic nemění,“ potvrdila mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.
„Není to naše rozhodnutí. Už v minulosti se dohodlo, že tam, kde má kraj svoje nemocnice, bude pohotovost právě pod ní. A ne pod žádným jiným subjektem. Břeclav byla v tomto směru atypická,“ zdůvodnil převedení pohotovosti krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý.
Podle něj je také na vedení nemocnice, kde pohotovost pro pacienty zajistí.
„S nemocnicí jsme se dohodli na pronájmu prostor. Co se týče toho, že se mění provozovatel pohotovosti, to je právo zřizovatele, tedy Jihomoravského kraje, který chce, aby pohotovosti spadaly pod krajské nemocnice. Ale myslím si, že i tak, jak to fungovalo v minulých letech, to bylo dobré,“ řekl k lednové změně jednatel břeclavské Polikliniky Karel Klanica.
Jak už před nedávnem poukázal, zavedení poplatku svůj smysl rozhodně mělo. V letech, kdy lidé na pohotovosti platit regulační poplatek nemuseli, ošetřili až deset tisíc pacientů. Po jeho zavedení klesla návštěvnost na třetinu.
„Je lidskou přirozeností, že když je něco zadarmo, tak si toho nevážíme a lidé mají sklon toho také zneužívat. Je pravda, že lidé teď chodili na pohotovost velmi málo, takže s největší pravděpodobností ji začnou využívat více. Ale uvidí se, jak to bude. V každém případě je to podle mého nerozumná věc, protože peněz je málo. Jestli někde poplatky splnily svůj účel regulačního opatření, tak to bylo v této oblasti,“ domníval se Klanica s tím, že o peníze Poliklinika určitě nepřijde. Provoz totiž nebyl ziskový.
Mluvčí nemocnice se však neobává, že by lidé začali neplacení poplatků zneužívat. „Mnozí pacienti už chodili s problémy přímo do ordinací do nemocnice. Na poliklinice sice počet pacientů poklesl, ale u nás to zase až tak nebylo,“ dodala.
Pohotovost má otevřeno stejně jako doposud. Ve všední dny od pěti do deseti hodin večer, o víkendu a ve svátky pak od osmi hodin dopoledne do osmi hodin večer. Zubní pohotovost je v provozu pouze o víkendech a svátcích, vždy od osmi do jedné hodiny po poledni. Pak pacienty ošetří nejblíže v Brně.
Anketa: Jste rádi, že nebudete platit poplatky na pohotovosti v Břeclavi?
Terezie Kochová
60 let, podnikatelka, Břeclav
Myslím si, že je dobře, že by se poplatek platit nemusel. I když je pravda, že někteří lidé by toho mohli začít zneužívat. Když je poplatek, tak si to přece jen rozmyslí. Devadesát korun je totiž docela dost.
Richard Navara
32 let, úředník, Břeclav
Na jednu stranu je dobře, že poplatek ušetřím. Ale myslím si, že je potřeba tu díru ve zdravotnictví nějakým způsobem zalepit. Je škoda, že to jde z naší kapsy. Také však chápu, že se musí něco změnit.
Stanislav Maděryč
66 let, důchodce, Břeclav
Devadesát korun je dost. Když platím těch třicet korun u lékaře, tak to se ještě dá. Celý život jsme si platili nemocenskou, takže co jsme si tam vložili, bychom teď měli dostávat zpátky. Bylo by to tedy dobré.
Martina Křižáková
41 let, dělnice, Břeclav
Podle mého je u tohoto poplatku za pohotovost dobře, že by jej platil kraj. Zdá se mi to poměrně dost. I když je pravda, že devadesát korun člověk mnohdy utratí za větší nesmysly.
Luděk Vlach
67 let, důchodce, Břeclav
Kdybych se dostal do té situace, že budu pohotovost potřebovat, tak bych byl rád, že to za mě kraj zaplatí. Devadesát korun je dost. Podle mého je i těch třicet korun za návštěvu lékaře hodně.