To však již neplatí. Mnohé školy taková zázemí nemají, což se odráží na nedostatku pracovníků v technických oborech. „Všichni významní zaměstnavatelé v regionu se potýkají se značným nedostatkem odborně vzdělaných lidí. Ti na trhu práce chybí. Máme plno ekonomů a právníků, ale nemá kdo dělat rukama," řekl Glier.

Proto chce břeclavská radnice v budoucnu dílny na břeclavských základních školách obnovit nebo pro ně i postavit nové prostory. „Momentálně jsme rozhodnutí, že bychom rádi postavili pracovní dílny u základní školy Komenského v městské části Poštorná. Na základní škole ve Slovácké ulici by se zbudováním jazykových učeben zase uvolnil prostor, ve kterém dílny dříve bývaly, a zavedly bychom je tam znovu. V budoucnu plánujeme propagovat technické dovednosti i v mateřských školách," sdělil břeclavský místostarosta Zdeněk Urban.

Město chce alespoň část nákladů pokrýt z dotace, aby nemuselo všechno platit z rozpočtu. Jak to bude nákladné, zatím Urban neví. Hotové zatím nejsou ani projekty. „Dotační výzvy jsou, ale je to pro nás docela šibeniční termín. Pokud bychom však nyní neuspěli, budeme mít projekt vypracovaný a budeme čekat na další výzvu," uvedl Urban.

Podle něj má už nyní základní škola v Kupkově ulici nabídku, že pro dílny může navštěvovat blízké prostory učiliště při průmyslové škole. „Hlavní je, aby žáci na základních školách věděli, co je elektřina a uměli řezat, vrtat a nebáli se techniky," nechal se slyšet Urban.

Faktu, že žáci mají k manuálním činnostem dále než dříve, si všiml i Glier. „Učitelé odborného výcviku pociťují, že žáci nejsou tak manuálně zruční jako v minulosti. Tyto dovednosti nemají a trvá jim déle, než nástroj dostanou takzvaně do rukou," potvrdil ředitel břeclavské průmyslovky.

Ředitel úřadu práce v okresním městě Lubomír Marko tvrdí, že i kdyby byla kapacita žáků technických škol jednou taková, než je nyní, na Břeclavsku by se uživili.

Na trhu práce chybí pracovníci do výroby i technologové či konstruktéři ve strojírenských firmách. „Zaspali jsme možná dvacet let. Ministerstvo školství se o technických oborech baví, přijímá opatření, ale asi nebyla dostatečná. Firmy mají zakázky, ale nemohou je plnit. Nemají pracovní kapacity," nechal se v pondělí slyšet Marko.