Čtyři z osmi. Břeclavská radnice už zná nové vedoucí osmi odborů města. Polovina z nich je nových, ostatní svůj post obhájili. Do dvoukolového výběrového řízení, které radnice vypsala po rezignaci všech vedoucích, se přihlásilo šestačtyřicet uchazečů.

„Svoji pozici obhájili Ladislav Vašíček, který povede ekonomický odbor, Zdeněk Janíček z odboru sociálních věcí, Zdeňka Baková z odboru školství, kultury, mládeže a sportu, a Milena Osičková, která byla pověřená vedením odboru stavebního řádu a obecního živnostenského úřadu,“ prozradil jména staronových vedoucích tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Nováčky na městském úřadu budou podle jeho informací Hana Hřebačková, která včera převzala křeslo odboru životního prostředí, Čestmír Blažek z Brna, jenž povede odbor majetkový. Nově zasedne v čele odboru rozvoje a správy Jana Šupová z Ratíškovic a Roman Konečný z Rohatce získal pozici vedoucího na odboru správních věcí a dopravy.

„Hana Dědová, která dříve vedla odbor majetkový a právní, se neucházela o vedoucí pozici a zůstává dál na úřadu jako právnička na odboru tajemníka. Josef Matúšek se s námi rozloučil. Co se týče odboru rozvoje a správy, tak Jindřich Tuček nesplňoval kvalifikační předpoklady, protože nemá vysokou školu. Počítáme s ním ale na úřadu dál. U odboru životního prostředí byly výhrady ke stávajícímu vedení a ke kauzám, které se vedly. Proto nový člověk, protože je podle nás potřeba začít pracovat na odboru trochu jinak. Řešili jsme kauzy s mysliveckými sdruženími, máme to i u soudu,“ objasnil výměny Opálka.

Kritika směřuje k dosavadnímu vedoucímu odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilému Vyhnálkovi. Ten se do výběrového řízení také přihlásil, ale svůj post neobhájil. „Respektoval jsem to, že stížnosti na úseku myslivosti byly, jsou a bohužel i budou. Není to otázka toho, jak postupuje správní orgán, ale spíš otázka mezilidských vztahů. Spousta věcí skončila u soudu, protože ti lidé takhle postupují,“ poznamenal Vyhnálek.

Na druhou stranu opakuje a hájí se tím, že oblast myslivosti tvořila osm či deset procent práce odboru, kterému šéfoval. Jinde podle jeho slov takové problémy nebyly. Vyhnálek pracoval dva roky na Okresním úřadě Břeclav, jako vedoucí odboru životního prostředí na radnici působil od roku 2003.

Městský úřad ale možná neopustí. „Vzhledem ke zkušenostem z povodní a dalších akcí jsem dostal nabídku na místo krizového tajemníka,“ svěřil se Vyhnálek. Odmítl ale zatím prozradit, zda pozici přijme nebo ne.

To někdejší vedoucí odboru správních věcí a dopravy Miroslav Čapka takovou možnost nedostal. Do výběrového řízení se přihlásil, ale také neuspěl. „Nebylo mi nabídnuto žádné náhradní místo a z břeclavské radnice odcházím definitivně,“ sdělil.

Na jeho místo nastoupí Roman Konečný z Rohatce, který přes tři roky působil na hodonínské radnici na odboru dopravně správních agend. „Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl přihlásit do výběrového řízení, byla situace v Hodoníně, která je poměrně nevyjasněná. Z druhé strany chci poznat něco nového, rozšířit si své obzory, znalosti, posunout se dál,“ nechal se slyšet Konečný, kterého až na drobnosti čeká stejná práce jako v Hodoníně.

ELIŠKA WINDOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK