Zhruba sto šedesát milionů korun. Právě tolik peněz získá podle odhadu starosty Dymo Piškuly břeclavská radnice za nebývalý rozprodej městských bytů do soukromých rukou. Co s takovou sumou, o tom už má vedení radnice jasno.

„Za část peněz jsme se rozhodli vylepšit dopravní infrastrukturu. Nové silnice a chodníky, které je potřeba udělat v návaznosti na rekonstrukcí kanalizační sítě, budou za dva roky stát město asi osmdesát milionů. Zůstane více než sedmdesát milionů, které spotřebujeme na opravu zámku a investice v jeho okolí,“ řekl břeclavský starosta.

Jak zdůraznil, opravy silnic a chodníků i padesátilimionová injekce do zanedbaného zámku už dávno začaly. „Je to v běhu. Nyní se připravuje nákup pozemků pod zámkem a poté budování lesoparku a parku miniatur. Za rok na Svatováclavské slavnosti chceme celý tento prostor otevřít veřejnosti,“ nastínil časový plán Piškula.

I on přiznává, že peníze na zámecký areál jsou nemalé. Na druhou stranu je to ale podle něj jediná cesta, jak podpořit rozvoj turistiky.

Lidovec Richard Zemánek ale právě zámecké investice zpochybňuje. „Obávám se, že samotných padesát milionů nic nevyřeší. Ruku v ruce by mělo město zajistit investice z jiných zdrojů. Pokud se v další letech nebude na opravě zámku pokračovat, budou to téměř vyhozené peníze,“ obává se opoziční zastupitel.

Ten by navíc v době krize myslel i na zadní kolečka a část peněz za prodej bytů raději odložil. „Nejsem přesvědčený, že se naplní příjmová stránka městského rozpočtu. Myslím, že příjmy jsou nadhodnocené, že realita výtěžnosti daní bude v důsledku krize jiná,“ vyslovil odhad.

„Už jsou signály, že městskému rozpočtu hrozí asi desetiprocentní propad. Proto bych byl pro, aby se zbytečně nerozjížděly další velké investiční akce. Aby se Břeclav nemusela zadlužovat. Některé investice by měly být odloženy. Když bude peněz dost, není problém je zařadit dodatečně,“ míní Zemánek.

Kam jeho výhrady míří je zcela zřejmé, neboť s obnovou silnic a chodníků za desítky milionů naprosto souhlasí.

Podobný pohled má i sociální demokrat Oldřich Ryšavý. „S využitím peněz získaných z prodeje městských bytů na opravu silnic problém nemám, to schvaluji. U zámku bych byl ale opatrnější. Radní totiž zastupitelům zatím nepředstavili vizi, co s ním zamýšlí,“ konstatoval.

Nelíbí se mu ani investice do výkupu pozemků a vybudování lesoparku. „Co si budeme povídat, souvisí to s výstavbou hypermarketu. Může se klidně stát, že vedle hobby marketu vyroste mnohem větší Kaufland,“ vracel se krajský radní pro zdravotnictví k citlivému tématu.

„Myslím, že by Břeclav měla mít speciální fond na podporu bytového fondu. Tyto peníze mohou sloužit nejen lidem, kteří bydlí v městských domech, třeba na zateplování fasád,“ navrhuje Ryšavý jiné využití peněz.

MICHAL ŠUPÁLEK
JIŘÍ ŠEVČÍK