Umělé květiny a vánoční stromky, adventní svícny, ale i papuče nebo oblečení. Břeclavské chodníky nabízejí zvláště v předvánoční době pestrou paletu zboží. Zdaleka ne všichni lidé jsou z toho ale nadšení. Některým Břeclavanům vadí, že průchodnost ulic se na řadě míst hlavně v centru města podstatně zhoršila. Jiní si stěžují, že zejména zboží vietnamských prodejců město hyzdí.

„Zboží na chodníku mně opravdu vadí. Když vyjdete z břeclavského nádraží, hned se na vás valí umělé kytky a děsivé oblečení. Zdá se mi, že se z Břeclavi stala jedna velká tržnice. Nechápu, proč obchodníci nemohou mít své zboží jen v obchodech. Když někdo prodává mléko, také mu venku nestojí konve,“ kritizovala Jaroslava Škollová z Břeclavi.

Nelíbí se jí ani přístup radnice. „Když my necháme něco chvíli na chodníku, hned přijede městská policie, že to musíme sklidit. A tady to tolerují,“ srovnávala.

Ne každý se ptá

Podle tajemníka městského úřadu Zdeňka Opálky ale musejí obchodníci, pokud chtějí zboží vystavit na chodníku před svým obchodem, vždy požádat město o souhlas. A za zabrání veřejného prostranství zaplatit.

„Platí se za metry čtvereční a počet dnů. Nejsou to žádné horentní sumy, řádově jde o stokoruny. Ještě předtím ale úředník zvažuje, zůstane-li chodník dostatečně průchozí. Obchodník ho pochopitelně nemůže zabrat celý,“ vysvětloval Opálka.

Ten zároveň přiznal, že ne každý o povolení požádá. „Kontrolujeme to průběžně, ale na větší předvánoční akci v centru se chystáme příští týden. Občas se skutečně stane, že někdo povolení nemá. Většinou to řešíme domluvou. Prodejce zboží buď schová, nebo si dodatečně vyřídí povolení,“ popsal zástupce velitele městské policie Libor Büchler.

Někteří obchodníci se ovšem snaží pravidla obejít. Zboží například zavěšují pár centimetrů nad chodník. „Zkoušejí to na nás. Tvrdí, že nezabírají veřejný prostor, že je to součást budovy. Nicméně náš výklad je jiný. Nehodláme to tolerovat,“ řekl tajemník.

Zákaz s výjimkami

Radnice dokonce uvažuje o tom, že na frekventované třídě Jana Palacha a ulici 17. listopadu by venkovní prodej od příštího roku zcela zatrhla. I pro stánkaře totiž platí podobné podmínky. Už letos se město dohodlo s vedením Shopping centra, že před Vánocemi nepovolí žádný stánkařský prodej před vchodem do Alberta.

„Nepůsobí to esteticky a způsobuje to komplikace. Nechceme vydělávat peníze za každou cenu,“ nechal se Opálka slyšet.

Například pro květinářství na ulici 17. listopadu, které nyní láká zákazníky adventními svícny na chodníku před obchodem, by byl takový zákaz katastrofou. „Zboží na chodníku nám hodně pomáhá. Navíc máme malý obchod, všechno bychom sem ani nedali. Hodně by nás to poškodilo,“ nesouhlasila provozovatelka květinářství Bronislava Pochylá.

S výjimkami se ale podle tajemníka počítá. „Budeme to řešit případ od případu. Nemám problém s tím, když někdo bude před dušičkami venku nabízet a prodávat svícny. Nevidím ale důvod, proč dělat z hlavní třídy tržiště a nechat na chodnících vystavovat zboží ne úplně valné kvality,“ naznačil Opálka, kam chystané opatření především míří.