O dalším osudu břeclavského koupaliště se rozhodne příští týden. Už dnes je ale jasné, že v následujícím roce se areál vrátí pod křídla Břeclavi, respektive městské organizace Tereza.

Starosta Oldřich Ryšavý si po období sporů, promlčených afér a nesplněných slibů s dosavadním nájemníkem Zdeňkem Janíkem sjednal na příští týden schůzku. Ta by měla rozseknout dohady o termínu převzetí v poslední době nepříliš oblíbeného koupaliště zpátky pod město.

U venkovních bazénů půjde podle všeho jednání rychle. Janík už o plovárnu ztratil zájem. „Koupaliště už v nájmu mít nechci. Na co bych to dál měl?" rezignoval.

Podle něj je předání otázkou nanejvýš třiceti dnů. „Původně jsem chtěl, aby město dodrželo smlouvu, kterou mám s radnicí uzavřenou. Od patnáctého srpna je tady už ale prázdno. V neděli nejspíš zavřu úplně. Předání tedy znamená už jen formalitu," přiznal včera současný nájemník.

Přestože břeclavské koupaliště je stále otevřené, na konci srpna zeje prázdnotou. Důvodem jsou kromě zhoršeného počasí i nedostatky, kterých je na plovárně celá řada.Krytý bazén ale Janík do konce roku, kdy smlouva končí, pustit nechce. Trénuje tam děti a podle jeho slov do něj investoval dva miliony korun. Ze svého.

Protože z odevzdání koupaliště se stala pouze formalita, starosta Ryšavý nešetří sliby a zavazuje se k opravám. Jakoby je předtím město provést nemohlo. Chce zlepšit atrakce, a to jak pro děti, tak i pro dospělé. A dosáhnout toho, aby se Břeclavané i návštěvníci z okolí ve zrekonstruovaném areálu cítili dobře.

„To jsou takové sliby, nad kterými se nedá dělat nic jiného, než tlesknout a hodit čepicí do rýže," ironicky reagoval bývalý místostarosta a předseda opozičního Pro Regionu Pavel Dominik.

Dominik: ušetřilo se

Podle lídra opozice byl Ryšavý u toho, když tehdejší vedení města v čele s Dymo Piškulou předávalo koupaliště Janíkovi. „Tenkrát tento krok nynější starosta velmi chválil," připomněl Dominik.

A upozornil na nezodpovězenou otázku, která dosud visí ve vzduchu. „Proč si chce město vzít koupaliště zpátky do své správy, když je prokázané, že pod panem Janíkem plovárna tolik peněz nečerpala?" divil se Dominik.

Dodal, že starosta zatím pořádně nevysvětlil ani to, proč obnova objektu neproběhla ve spolupráci s Janíkem. „Kdyby to bylo na nás, na nutných opravách bychom se s ním stoprocentně domluvili," řekl jasně Dominik.

Dlouholetý nájemce tvrdí, že město o problémových částech plaveckého areálu vědělo. K potřebné rekonstrukci ale nikdy nedošlo. Ačkoli provozovatel není povinný tak velké zásahy platit. Nejedná se totiž o prasklou žárovku.

„Jsou tu pořád obrovské úniky vody asi dvě stě kubíků za den. To je způsobované zastaralou technologií, všechno se tady rozpadá," postěžoval si Janík.

Zřetelných závad si všímají i návštěvníci koupaliště. Mezi Břeclavany proto oblíbenost koupaliště v posledních letech dost upadla. „Minigolf je v hrozném stavu. Každá druhá jamka je úplně rozbitá," všiml si například Ondřej Klimovič.

Ryšavý předpokládá, že na obnovu koupaliště bude stačit částka do dvou milionů korun. Podle Dominika je ale toto číslo nereálné.

ADÉLA JELÍNKOVÁ