Mluvčí města Jiří Holobrádek Břeclavskému deníku Rovnost řekl: „Ze čtyř kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili, jeden nedodal koncepci dalšího rozvoje, takže se nakonec vybíralo ze tří. Rada vybrala Petra Dlouhého. Jeho působení ve funkci není nijak časově omezeno. Konkurenty mu byli historik z Pardubic a hudebník z Prostějova."

Dlouhý v křesle nahradil Janu Kramářovou, která na pozici rezignovala v červenci. Krok zdůvodnila neshodami s některými členy vedení břeclavské radnice.

V čele muzea nyní stanul muž, který tamní prostředí již zná. Nastoupil do něj v červenci loňského roku. Od té doby vedl úsek kultury a cestovního ruchu, pod nějž spadalo například informační centrum. Po odchodu Kramářové ho vedení radnice pověřilo i dočasným řízením celé organizace.

INSPIRACE RAJČATY

Opoziční zastupitel František Schulz z KDU-ČSL chce s hodnocením nové tváře ve vedení počká. K okolnostem je ale kritický. „Je chyba, že muzeum není nezávislá organizace, ale politická. Myslím si, že i dosazení pana Dlouhého je politická záležitost. Až čas ukáže, jestli to je dobrá volba. Chtělo by to, aby se situace ustálila," reagoval Schulz.

Dlouhý byl v minulých komunálních volbách na kandidátce dnes koaličního hnutí ANO. Do zastupitelstva se ale nedostal. Z ANO je také předseda výběrové komise a jako místostarosta i člen rady Svatopluk Pěček.

Ten zpolitizovanost odmítl. Výběr mimo jiné zdůvodnil tím, že ostatní kandidáti buď nesplnili podmínky nebo měl Dlouhý pro pozici lepší profesní předpoklady. „Vím, že to bude s politikou určitě někdo spojovat, ale za výběrovou komisi mohu říct, že nehrála žádnou roli," oznámil Pěček.

Nový ředitel má mezi plány například opětovné přilákání škol a upravení programu tak, aby jej vyhledávalo větší množství lidí. „Nechci, aby to bylo neustále dvacet vybraných," poznamenal Dlouhý.

Vsadit chce také na festivaly spojené s jídlem. Inspirací jsou rajčatové nebo chilli slavnosti. „Je to trend, o který mají lidé zájem," doplnil. Současně odmítl, že by po potvrzení funkce chystal personální změny.