Bez dortu, bez svíček. S nadsázkou lze okomentovat dvacetileté výročí založení městského muzea a galerie v Břeclavi. Uplynulo ve středu. Akce připomínající dosavadní výsledky se má konat na podzim, v souvislosti s připravovanými změnami ve struktuře je ale s otazníkem. Podle místostarosty Milana Vojty (ANO) se „oslava" uskuteční před letními prázdninami.

Vedení muzea pro jubilejní rok vsadilo na rozmanité výstavy rozprostřené do všech ročních období. „Při plánování jsme se rozhodli, že výstavy budou různorodé a zajímavě pojaté. Udělali jsme proto například výstavu herce Igora Chmely, nyní je v synagoze celorepubliková věc soustředěná do jednoho místa – průřez českými komiksy za posledních sto let," říkala ve středu historička muzea Alena Káňová.

Další výstavy, mezi nimiž nechybí ta se zaměřením na první světovou válku, budou následovat. Včetně doprovodných programů.

Ještě před organizačními povolebními změnami byla v „rozpisu" retrospektivní připomínka uplynulých dvaceti let. Zda se uskuteční, bude záležet až na novém řediteli. Ten vzejde z výběrového řízení, které začalo minulý měsíc.

Přerušení práce

Přihlásilo se do něj deset lidí. „Předložili své podklady včetně vlastní koncepce rozvoje muzea pod jejich případným vedením. Nyní se s těmito materiály seznamujeme a v příštím týdnu dojde na osobní pohovory. Jmenování bude na radě města buď patnáctého nebo devětadvacátého dubna," sdělil místostarosta Voj­ta.

Mezi lidmi považuje téma týkající se změn v muzeu za stále živé. Setkává se s dotazy týkajícími se dalšího fungování. A ačkoliv opozice i některé osobnosti společenského života Břeclavi zásah vedení města kritizují, Vojta je o jeho správnosti přesvědčený. „Má dojít ke zkvalitnění výkonu současných funkcí muzea a galerie a k rozšíření činnosti této příspěvkové organizace o takzvané kulturní středisko, po kterém dosud veřejnost dlouhá léta bezvýsledně volala, a teprve naše radnice jim vychází vstříc," zmínil Vojta.

Změny začaly v únoru, kdy do muzea na novou pozici zástupkyně ředitelky nastoupila radní Alena Andělová (ČSSD). Vedení radnice poté odvolalo stávající ředitelku Alenu Káňovou (ČSSD) a oznámilo změny ve struktuře organizace. Ta bude mít tři části a kromě muzejnictví pojme kulturu a cestovní ruch. Káňová zůstala ve vedení muzejního a galerijního křídla.

S obavami sleduje dění opoziční zastupitelka a někdejší dlouholetá ředitelka Evženie Klanicová (ODS). Podle ní je nešťastné spojovat muzeum s cestovním ruchem a živou kulturou. „Stejně tak není dobré vytvářet nová místa pro politické pracovníky. To není krok správným směrem. Přerušuje se kontinuita," líčila Klanicová v rozhovoru.