Spíše než elektronickou epochu jednadvacátého století připomínají zápisy dětí do mateřských škol v Břeclavi éru socialismu. Kdo chce zvýšit šanci na přijetí, zapojí další členy rodiny a vystojí si hned několik front. Jako v Kocourkově.

„Já sám jsem stál ve frontě skoro tři hodiny. Přitom je to úplný nesmysl, když zřizovatelem naprosté většiny školek je město," vyjádřil svůj názor otec, který chtěl raději zůstat v anonymitě. Z obavy, že mu po jeho kritice dítě nikam nevezmou. Jméno muže ale v redakci známe.

Zápisy, o které se zajímal, začínaly všechny ve stejný den v jednu hodinu odpoledne. Jen na jediný mohli rodiče přijít už od devíti hodin ráno. „Mnozí to řeší tak, že zapojí babičky a další příbuzné a jdou vystát třeba šest front. Proč? Aby podali šest přihlášek a zvýšili šanci, že jim dítě někam vezmou," připomněl Břeclavan existující „tlačenici" o volná místa v břeclavských mateřských školách.

Zpříjemnit a „zlidštit" současný nesmyslný systém by přitom podle něj bylo snadné. „Nebylo by mnohem jednodušší, kdyby každý z rodičů přinesl na podatelnu města jen jednu přihlášku s pořadím preferovaných školek? Odpadly by fronty a zbytečný stres, počet přihlášek by odpovídal počtu dětí, které by pak jen někdo přerozdělil do jednotlivých zařízení," navrhuje s tím, že k podobnému přerozdělování stejně dochází i nyní.

Pomoci má výjimka

O tom ví i místostarosta Břeclavi Miloš Petrů. Přesto podle něj systém funguje dobře a postačující je i celková kapacita devíti mateřinek. „K zápisu se letos dostavilo celkem 495 dětí, skutečné číslo je však o dvě stovky nižší. Rodiče totiž přišli se svými ratolestmi i do pěti škol najednou," potvrdil Petrů slova nespokojeného Břeclavana.

Ten kroutí hlavou nad tím, že na radnici nehledají řešení. „Když jsem konečně přišel na řadu, zeptali se mně, kterou školku preferuji, kdyby se naše dítě dostalo do více zařízení. Vážně to nechápu. Každá školka má svoji přihlášku, ke každé potřebujete potvrzení od doktora, které také není zadarmo," popisoval.

Vyplatí se vůbec vystát několik front? Podle místostarosty Břeclavi letos školky pojmou většinu přihlášených dětí. Ty tříleté nejpozději do konce letošního roku.

„Rada města bude ještě schvalovat výjimku pro počet dětí ve třídě a uvolnila se i místa po dětech, které přestupují jinam. Co se týká přihlášek, ty se nemohou podávat jinde než v mateřských školkách. Je to v jejich kompetenci. Podmínky jsou nastaveny jasně a nehodláme je měnit," dodal místostarosta.

Hustopečští řeší zápisy trochu jinak. Lidé mají na podání přihlášek více času. „Vypisujeme lhůtu pro podání přihlášek. Lidé je mohou nosit přímo do školek po určenou dobu. Nenecháváme to na jeden den," uvedl místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Podle něj odmítly tamní mateřské školky jen čtyři děti z Hustopečí starší tří let.

MICHAL ŠUPÁLEK, PŘEMYSL SPĚVÁK