S manželem pěstují v obci jahody, tento týden tam začal samosběr. „Jahody nám to naštěstí nevzalo, byli jsme je zkontrolovat," sdělila Jakubčíková. Přiznala však, že mají od krup potlučenou karoserii pár let starého auta.

Podle mluvčího hasičů Davida Jirouše měli jeho kolegové nejvíce práce v souvislosti s následky bouřek a deště v oblasti Ivančic, pak vlna postupovala na Pohořelice. „V současnosti máme okolo čtyřiceti výjezdů. Jedná se o čerpání vody z objektů, popadané stromy, poškozené dvě plechové střechy," vyjmenoval před půl devátou Jirouš.

Kolem půl desáté večer už hasiči zasahovali na jihu Moravy u padesátky událostí. „Nejčastěji odstraňujeme stromy v sedmatřiceti případech, a to zejména na Brněnsku. Na Břeclavsku nás zaměstnává i čerpání vody. Ve dvou případech jsme řešili pád elektrických sloupů," zmínil Jirouš. V Přibicích na Brněnsku zasahují u zničené střechy rodinného domu.

Letecký klub Nad krajem André Velké Pavlovice připravil na poslední květnovou sobotu dětský den na letišti.
Vírníky, Messerschmitt i Angličan na rogallu přilétli do Pavlovic

Podle přibického starosty Miroslava Effenbergera je jedna střecha kompletně dole, přes deset je poškozených. „Mají popadané okapy a křidlice. Po bouřce zůstaly polámané sloupy a stromy, poškozené skleníky a kryty na bazény a různé přístřešky," uvedl. Škody se nevyhnuly ani autům v obci.

V souvislosti se silnou bouřkou pak v Břeclavi vypadla elektřina na úpravně vody v Kančí oboře. V některých částech města tak v noci netekla voda. Zástupci společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav ale později uvedli, že dodávku vody ve většině města obnovili. „Výpadek trval zhruba dvě hodiny," sdělila Deníku Rovnost mluvčí společnosti Eliška Windová.

Po jedenácté hodině večer hasiči informovali, že se situace uklidnila. Jednotky zasahovaly už pouze u menšího počtu událostí.

Před osmou hodinou večer varovali meteorologové na svém facebooku, že aktuálně nejnebezpečnější bouřka nachází na Břeclavsku s odhadem krup i kolem tří centimetrů a silnými nárazy větru, na Znojemsku pak nejspíš kroupy s průměrem kolem dvou centimetrů.