Je to nespravedlivé, zní stále hlasitěji z řady měst a obcí. I na Břeclavsku. S tenčícími se příjmy obecních pokladen sílí kritika starostů vůči současnému přerozdělování daní. Výnos na hlavu u čtyř největších měst v republice, tedy Prahy, Brna, Ostravy a Plzně, je totiž podstatně vyšší než u všech zbývajících. Vláda by to nyní mohla změnit. Možná už ve středu.

„Velmi by nám pomohlo, kdyby se daně přerozdělovaly podle návrhu Sdružení místních samospráv. Polepšili bychom si o tři čtvrtě milionu korun ročně,” srovnával například starosta Novosedel František Trefilík.

Velká pomoc

Podle něj by prosazení změny, která by velkým vzala a malým přidala, pomohlo všem městům i obcím v břeclavském regionu. Potvrdil to i starosta Pasohlávek Tomáš Ingr, jenž se v citlivém tématu přerozdělování daní angažuje. Stejně jako bývalý starosta Březí Jozef Pavlík.

„Návrh Sdružení místních samospráv podporuji. Každá obec by si díky němu o něco polepšila. Malé obce skoro o dva tisíce korun na občana. Je to na úkor čtyř největších měst, všichni ostatní by na tom vydělali,” uvedl Ingr.

V případě Pasohlávek by podle navrhovaného modelu letošní rozpočet díky vyššímu příjmu z daňových výnosů narostl o jeden a čtvrt milionu korun. „Pro nás je každá koruna dobrá, dnes ji obracíme v ruce snad desetkrát. U Mikulova už se rozdíl pohybuje v řádech milionů. A u Břeclavi stejně tak,” doplnil.

Mikroregion Mikulovsko dokonce přijal usnesení, v němž podporuje přerozdělování daní navržené Sdružením místních samospráv. Obeslali s ním i jihomoravské poslance a senátory.

„Někteří reagovali, jiní ne. Například sociálnědemokra­tický senátor Hajda byl pro, i když velké strany, tedy zejména ODS a ČSSD, tento návrh nepodporují. Naproti tomu poslanec Suchánek z ODS se ani neobtěžoval odpovědět,” posteskl si Ingr.

Čtyři miliardy korun

„My chceme zachovat současný model a získat peníze navíc, abychom ostatním mohli výnosy navýšit. To znamená, že čtyřem největším městům by zůstal současný podíl. A ostatním bychom přisypali čtyři miliardy korun. Ty by se mohlo podařit najít například při projednávání zdanění hazardu,” vyjádřil se poslanec za ODS Pavel Suchánek z Rakvic.

Ponechání vyšších výnosů největším městům zdůvodnil tím, že právě tam je nejvíce podnikatelů a jsou tedy z hlediska přínosu pro ekonomiku nejdůležitější. Vládní koalice ale není v této otázce jednotná. Variantu blízkou návrhu Sdružení místních samospráv prosazuje zejména TOP 09, která se opírá o podporu starostů a nezávislých.

„Myslím si, že už na tom tak zásadně netrvají. Uvidíme, jestli o tom bude vláda už ve středu jednat. Každopádně jasno musí být do schvalování státního rozpočtu,” potvrdil Suchánek, že téma přerozdělování daní je otázkou nejbližších dnů a týdnů.

„Mě překvapilo, že návrh na spravedlivější přerozdělení daní odmítá i jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Přestože kromě Brna zastupuje jen samá menší města a obce,” všiml si Trefilík.