Od neděle bude možné cestovat a přestupovat s jedinou jízdenkou v ruce ve vlacích, regionálních autobusech a městských dopravách po Jihomoravském kraji. Integrovaný dopravní systém slibuje řadu nových spojů. Třeba rychlík do Brna zastavující v Podivíně, Zaječí a Šakvicích.

Obyvatelům těchto a veškerých přilehlých obcí se tím pádem zkrátí dojezdová doba do Brna. „Už jsem si zjistila, kdy tyto rychlíky budou jezdit. Určitě toho využiji, vždyť doma budu vlastně za půl hodiny,“ sdělila Zuzana Prokešová, která často cestuje mezi Brnem a Podivínem.

O cestování těmito rychlíky, kterých má pendlovat během pracovního týdne v obou směrech třiadvacet, už má cenu uvažovat. Lidé z Podivína totiž místo pětapadesáti minut strávených v osobním vlaku ušetří od 14. prosince dvacet minut. Jízda rychlíkem z Podivína do Brna – s dalšími novými zastávkami v Zaječí a Šakvicích – má totiž trvat pouhých pětatřicet minut.

„Dopravní dostupnost se určitě vylepší. Samozřejmě bude záležet, jak toho lidé využijí. Zatím si netroufám tvrdit, že to bude lepší či horší. Až zkušební provoz ukáže, jak si cestující zvyknou,“ řekla šakvická starostka Milena Brzobohatá.

V Šakvicích řešili během postupného procesu začleňování Břeclavska do integrovaného dopravního systému například lepší návaznost autobusu vozícího cestující na vlakové nádraží na pokračující drážní spoj. „Měli jsme problémy, že autobus přijel a vlak dvě minuty předtím odjel. To se dalo do pořádku, myslím k oboustranné spokojenosti,“ uvedla Brzobohatá.

Mluvila i s některými starosty z okolí Brna, kde už integrovaný systém funguje, aby věděla, na co se mají Šakvičtí připravit. „Říkali mi, že tam byly ze začátku problémy, ale postupem času se dořešily. Lidé si zvykli a vše bylo v pořádku,“ vzkázala šakvická starostka i kolegům z dalších obcí na Břeclavsku.

Nový dopravní systém začne fungovat od neděle 14. prosince. Zkušební provoz ukáže na mouchy, které je ještě potřeba vychytat. „ I z nejmenší obce bude v integrovaném systému možné cestovat minimálně šesti páry spojů v pracovní dny a třemi páry spojů o víkendu. Všichni pak ocení jednodušší a přehlednější jízdní řády s pravidelnými intervaly a vyznačením návazností na další linky,“ vzkazuje lidem Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která řídí Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kra­je.

Kordis odeslal do schránky každé domácnosti informační leták, v němž lze najít podrobné vysvětlení fungování systému, možnosti slev a tipy pro výhodné cestování.

Kdo bude mít i přesto problémy s orientací v jízdních řádech a novém způsobu cestování, může se obrátit na jednotný informační telefon 543 174 317 nebo email: info@ kordis-jmk.cz. Tam se cestující dozví dopravní informace bez ohledu na druh dopravy nebo dopravce.