Zatímco na čtyřicátém kanálu mohli sledovat zpravodajskou stanici ČT 24 i ryze sportovní ČT 4, na slabším pětadvacátém kanálu mají většinou smůlu.

„Měli jsme pravdu. Většina lidí na Břeclavsku, kteří chytali Českou televizi digitálně, o ni přišla. Místo ní teď na čtyřicátém kanálu naladí digitálně Novu, Primu a další programy,“ popsal odborník na anténní systémy a televizní příjem Vladimír Kovář z Břeclavi změny, k nimž došlo od počátku listopadu.

Jak přiznal, jsou i výjimky. „Já osobně vím o jednom místě v Rakvicích, kde jde chytit Česká televize digitálně i na pětadvacátém kanále. Montérům, kteří ke mně chodí, se to podařilo na dalších dvou, třech místech s hodně silným zesilovačem,“ uvedl Kovář.

Odborníci na televizní techniku mají teď na Břeclavsku plné ruce práce. Pro digitální příjem komerčních stanic, které nahradily Českou televizi, je totiž nutné čtyřicátý kanál přeladit. „Mnoho lidí to neumí. Montéři proto od začátku listopadu nedělají nic jiného, než že jezdí a přelaďují set–top boxy,“ pokračoval Kovář, který absolutně nechápe, proč Česká televize přesunula digitální vysílání jinam.

Dřívější příjemci z Břeclavska nyní kvůli tomu musí buď přejít zpátky na analogový příjem, anebo si pořídit digitální satelit. To je ovšem podstatně dražší varianta. Zlepšení slibuje až šíření digitálního signálu z vysílače Kojál, které je v plánu od listopadu příštího roku.