Ve srovnání okresů je zde druhá nejvyšší kriminalita, která předstihuje ostatní okresy o třicet procent. Tuhle větu obsahuje hodnocení města Břeclavi ve srovnávací studii Město pro byznys 2010. Chybí v ní však další důležitá informace, že oproti předchozímu roku došlo i na Břeclavsku k poklesu kriminality. Přesto je v porovnání s dalšími okresy Jihomoravského kraje druhý nejhorší.

K průzkumu má určité výhrady břeclavský starosta Dymo Piškula. „Když někdo něco takového napíše a řekne, tak by měl velmi vážit slova, protože to samozřejmě může mít negativní dopady,“ uvedl konkrétně k druhé příčce Břeclavska v kriminalitě.

„Vzhledem k tomu, že pendluji mezi Velkými Pavlovicemi a Mikulovem, a tady podle mě není až tak velká kriminalita, tak bych se do podnikání zřejmě pustil i po přečtení této věty. Jsem člověk, který pořád něco tvoří a vymýšlí. Nezastaví mě nic,“ svěřil se naopak podnikatel a hoteliér Josef Ševčík.

Kde se vlastně pro Břeclavsko nelichotivá informace o kriminalitě vzala? „Jsou to data z Českého statistického úřadu. I když má ve srovnání okresů Břeslavsko druhou nejvyšší kriminalitu, došlo k meziročnímu poklesu statistiky z 26,8 trestných činů na 25,8 na tisíc obyvatel,“ sdělil mluvčí srovnávajícího projektu Michal Kaderka.

Na otázku, zda bez bližšího vysvětlení nemohlo dojít k poškození regionu třeba v očích některých podnikatelů, odpověděl: „Záměrem výzkumu Města pro byznys není nikoho poškodit, ale srovnávat města dle statistických údajů. Meziroční snížení kriminality je pro město nepochybně pozitivní, nic to však nemění na skutečnosti, že kriminalita dosahuje nadprůměrných hodnot. Ve výzkumu hodnotíme i meziroční změny, který pokles kriminality zohlednily.“

Podle Kaderky se ve statistice najdou i města, kde kriminalita meziročně naopak stoupla. Týká se to konkrétně Hodonína, který zaznamenal v tomto směru největší vzestup, přesto se stále chlubí nejnižší kriminalitou v kraji.

Oslovení břeclavští policisté nechtěli zveřejněné statistické údaje komentovat bez bližšího seznámení s tím, odkud přesně pocházejí. Šéf břeclavských kriminalistů Jan Cupal nicméně potvrdil, že policie zaznamenává v břeclavském okrese mírný pokles trestné činnosti. Zčásti je to podle něj způsobeno i tím, že obvodní oddělení Pohořelice přešlo pod správu policie Brno-venkov.

Podle Piškuly mohou zveřejněné statistiky některá města poškodit. „Nevěřím třeba, že mezi okresem Břeclav a Hodonín může být tak velký rozdíl, protože pachatelé migrují po celé zemi,“ poznamenal.

Břeclavský starosta přesto projektu fandí a nechce ho shazovat. „Tato soutěž je relativně mladá. Mě tam letos překvapila spousta věcí. Loni jsme třeba jako lokalita byli jedna z nejzajímavějších, teď jsme spadli na desáté místo,“ nastínil. Podle něj je třeba vychytat chyby a nastavit jasná pravidla. A taky kontrolovat údaje, které města pošlou.