Teploty kolem deseti stupňů, jež panují na Břeclavsku v posledních dnech, těší především milovníky procházek. Lidé, kteří si zajdou rádi do lesa, by si ale měli začít pomalu dávat pozor. Téměř jarní počasí posledních dnů totiž začíná přát také komárům. Podle odborníka je v letošním roce pravděpodobné, že se počet bzučícího hmyzu zvýší.

„Je třeba počítat, že se patrně již nebude opakovat situace ze dvou posledních let, kdy byl výskyt komárů mimořádně nízký,“ informoval odborník na komáry z protiepidemiologického odboru krajské hygienické stanice Oldřich Šebesta. Podle něj bylo důvodem nízkého výskytu komárů v minulých dvou letech sucho panující na počátku jara, které způsobila teplá zima a malá sněhová pokrývka na horách. „Vývoj počasí v letošním roce se výrazně liší a podmínky pro vývoj komárů budou tedy mnohem vhodnější. Je proto třeba počítat s faktem, že se i výskyt komárů vrátí k normálu a bude mnohem vyšší,“ upozornil Šebesta.

Monitoring, který v kritických oblastech Šebesta prováděl v pondělí, zatím ukázal pouze to, že se komáří larvy ještě neobjevily. Vše ale záleží především na počasí. „Pokud teď udeří sucho, tak situace nebude tak zlá. Pokud ale napadne sníh, nebo začne pršet, bude to horší,“ předpověděl Šebesta.
A právě předpověď počasí na březen přeje spíše druhé možnosti, která bude vyhovovat komárům. Meteorologové totiž tvrdí, že březen by měl být srážkově nadprůměrný.

Pokud se počet komárů letos opravdu zvýší, problémy nastanou především pro lidi, kteří bydlí v blízkosti kritických míst. A v rámci vyhubení larev tak budou muset na řadu přijít postřiky.

Většina lesů, ve kterých se komáři líhnou, jsou ve vlastnictví společnosti Lesy České republiky. Ta v minulosti získávala dotace na postřiky, které komáry hubí, od ministerstva zemědělství. „Poslední dva roky dotace nebyly a komáry jsme hubili na vlastní náklady. Loni naštěstí moc komárů nebylo, takže si ta opatření vyžádala jenom několik stovek tisíc korun,“ uvedl za Lesy České republiky Jaroslav Jonáš.

Podle něj ale společnost není povinná komáry hubit. Tato povinnost vzniká totiž pouze ve výjimečných případech, kdy hrozí například epidemie chorob z důvodu přemnožení komárů.

„V takovém případě může potřebná opatření obcím nebo vlastníkům vodních ploch nařídit příslušný hygienik,“ uzavřel Jonáš.