DOBROVOLNÍ ZÁCHRANÁŘI. Přiložit ruku k dílu se chystají členové nedávno vzniklé Dobrovolné záchranné služby České republiky, za jejímž vznikem stojí Nadační fond Ledňáček z Lednice.

„Na konci týdne jedeme pomáhat do jižních nebo severních Čech. Uvidíme podle aktuálních potřeb tamních samospráv. Je to pro nás první akce, takže zažijeme křest ohněm. Povodně přišly nečekaně a ve velkém. Pojedeme asi v deseti lidech, na Břeclavsku organizujeme i sbírku hygienických a čistících prostředků, které tam vezmeme s sebou," přislíbil zakladatel dobrovolných záchranářů Lukáš Klučka z Břeclavi.

POMOC PRAZE. Jihomoravští hasiči, kteří vyjeli v neděli pomáhat do Prahy, už jsou podle jejich mluvčího Jaroslava Mikošky zpět. „Třináct hasičů a třiadvacet dobrovolníků pomáhalo stavět protipovodňové stěny. Teď už jsou zpět. Z Břeclavska se ale nikdo nezúčastnil," vzkázal v pondělí.

SLEDUJÍ VODU. Neklid způsobují zprávy ze zatopených domů zejména v obcích a městech, které si záplavami v minulosti prošly. „Stav v Čechách sledujeme a s postiženými oblastmi soucítíme. U nás stav Kyjovky bedlivě hlídáme. Zatím je nízký stav, ale jsme připravení i na horší scénáře," zdůraznila starostka Týnce Hana Zoubková.

DO BUDOUCNA. Stav vody pozorují i v Lanžhotě, kde na konci února řešili podobu nové protipovodňové ochrany. Někteří byli proti.

„Kvůli současné situaci v Čechách je možné, že se peníze a dotace zacílí právě tam. Budou je tam potřebovat. Protipovodňovou hráz chceme, ale záleží právě na penězích a dotacích. Nicméně to, co se děje v Čechách, v budoucnu může nastat i tady. Vzpomeňme si na rok 1997," varoval starosta Lanžhota František Hrnčíř.

NOVÉ MLÝNY. Hladina Dyje stoupla kvůli odpouštění vody z nádrže Nové Mlýny.

„Preventivně odpouštíme vodu z Nových Mlýnů. Na Vranově jsme vzhledem k současnému vývoji s odpouštěním už skončili. Dnes a zítra má v Jeseníkách a Beskydech napršet až čtyřicet milimetrů srážek. Vzhledem k nasycenosti povodí se dají čekat vzestupy hladin na tocích. Nelze vyloučit ani dosažení stupňů povodňové aktivity na dalších místech," podělila se v pondělí odpoledne o informace mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Na Nových Mlýnech hladina vody překročila první stupeň povodňové aktivity v neděli ve tři hodiny odpoledne. Během tří dnů stoupla o téměř 150 centimetrů. Podobně to bylo v Ladné, kde v pondělí naměřili už 195 centimetrů.